Medale biegowe - dodatkowa motywacja dla zawodników

Do tego, że bieganie jest niezwykle prostą i zdrową aktywnością nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Dodatkowo jest to sport, który powala swoją prostotą, nie wymaga od nas specjalistycznego przygotowania się, zakupu drogiego wyposażenia i ponoszenia wielu innych kosztów.
2019-08-29 00:00
Udostępnij
Medale biegowe - dodatkowa motywacja dla zawodników

Na poziomie amatorskim wystarczą nam w zasadzie jedynie dobre i wygodne buty. Mimo wszystko czasami brakuje nam nieco motywacji do tego, by uprawiać sport regularnie. O ile rzeczywiście jednorazowy jogging zwykle nie stanowi dla nas problemu, o tyle utrzymanie w sobie motywacji na dłuższy czas jest dla większości amatorów już sporym wyzwaniem. Budowanie formy fizycznej polega głównie właśnie na regularności treningów, a nie na ich objętości (przynajmniej w początkowej fazie). Podobnie sprawa ma się ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Innymi słowy, to właśnie regularność jest kluczem do lepszego zdrowia. Medale biegowe istotnie mogą również stanowić ciekawą motywację do rozpoczęcia biegania. Wszak miło będzie posiadać w domu kolekcję takich trofeów i poczuć, że nagroda na mecie jest naprawdę zasłużona. 

Każda motywacja do biegania jest dobrą motywacją

Właśnie ten fakt trzeba sobie uświadomić. Niezależnie od tego po co rozpoczynamy karierę biegacza amatora, zawsze odbije się to pozytywnie na wielu aspektach naszego zdrowia. Oczywiście również bieganie niesie za sobą ryzyko kontuzji, ale w większości przypadków nie powoduje żadnych problemów, które byłyby trwalsze, a dostarcza wiele endorfiny, radości i buduje ogólną sprawność naszego organizmu. Niezależnie od tego czy chcesz biegać dla wyniku, dla zdrowia lub dla zrzucenia kilku kilogramów medal na mecie może stanowić ciekawy element motywacyjny. To zwykle bardzo dobrze prezentujące się medale, które dadzą wiele radości na długi czas i sprawią, że poczujemy się spełnieni. Wszak zrobiliśmy dziesiątki trudnych treningów, wylaliśmy litry potu i dokonaliśmy wielu wyrzeczeń po to, by na naszej szyi finalnie zawisł medal za wymarzony dystans. 

Oszałamiające kolekcje trofeów u biegaczy amatorów

medale-biegowe-z-mcc-medale

Kolekcje trofeów sportowych biegaczy amatorów mogą wprawić nierzadko w kompleksy profesjonalistów. Są często przepełnione nie dziesiątkami, a nawet setkami medali z rozmaitych biegów czy też innych wydarzeń sportowych. Medale biegowe w takich kolekcjach amatorskich rzecz jasna stanowią najczęściej większość, a bywa że jest to jedyny rodzaj posiadanych trofeów sportowych. Ich ilość jednak bywa gigantyczna. Część biegaczy chętnie dzieli się galeriami ze swoich domowych kolekcji między sobą, co budzi istotnie spory podziw w środowisku biegowym. To przede wszystkim pokazuje, że lata determinacji, pasji do ukochanej dyscypliny sportowej owocują w niesamowicie wiele sukcesów oraz pamiątek z niezliczonych biegów. Tego typu kolekcje bywają zachęcające dla początkujących biegaczy, dla których początkowo nawet wystartowanie w jednych zawodach stanowi już zwykle całkiem spore wyzwanie. 

Skąd biorą się medale na biegi?

Z perspektywy biegacza po ukończeniu dystansu medal zawiśnie na szyi, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak skomplikowanym zadaniem jest zorganizowanie biegu, w tym również przygotowanie odpowiednich medali dla uczestników startujących w zawodach sportowych. Medale biegowe odlewane są ze specjalnych stopów, zwykle bardzo mocnych, które gwarantują odporność na czynniki pogodowe czy też mechaniczne. Nie jest więc prawdą, że biegowe medale są ze słabej jakości materiału. Często nawet po kilkudziesięciu latach nadal prezentują się wyśmienicie (o ile oczywiście przechowywaliśmy je w odpowiednich ku temu warunkach). Dziś organizatorzy doskonale wiedzą, że liczy się również indywidualny projekt medalu i to, by był on wyjątkowy na tle innych. W tej kwestii trwa również pomiędzy organizatorami biegów swoisty wyścig zbrojeń, który owocuje niesamowicie ciekawymi, często aż do przesady medalami biegowymi. Przyjmują one często fantazyjne kształty, mocno odbiegające od klasycznego okręgu. Również ich kolorystyka bywa niesamowicie bogata, a wielu organizatorów dodatkowo jeszcze zdobi swoje medale dodatkowymi elementami. Wszystko po to, by pamiątka taka doskonale prezentowała się w domowej kolekcji biegacza amatora. 

Podsumowując niezależnie od tego jaka jest nasza motywacja do biegania warto myśleć o tym, że na mecie otrzymamy medal, który będzie stanowić dla nas na pewno ciekawą pamiątkę tego wydarzenia. Dla wielu osób to właśnie taka przyjemna nagroda na mecie oraz na przykład pakiety startowe od organizatorów stanowią istotny czynnik, który wpływa pozytywnie na chęć do startowania w biegowych zawodach, a nawet w ogóle chęć do uprawiania sportu na co dzień. Medale biegowe na pewno zachęcą jeszcze niejednego amatora sportu do startowania w zawodach, a co za tym idzie również do znacznie bardziej wzmożonego wysiłku na treningach.