Bieganie jest aktywnością wymagającą odpowiedniej motywacji i zaangażowania, jednak regularne jego uprawianie ma wszechstronnie pozytywny wpływ na nasze ciało i samopoczucie. Jednakże, aby czerpać z niego pełne korzyści, musimy wykonywać to w odpowiedni sposób. Pozornie niewielkie błędy, które często popełniamy podczas joggingu, mogą sabotować nasze osiągnięcia. Dowiedz się, jak ich uniknąć.
Aleksandra Załęska
2024-03-11 11:16
Udostępnij
Błędy popełniane podczas biegania

Nieprawidłowe ułożenie rąk

Prawidłowa technika biegania to kluczowy element sukcesu. Choć widok biegacza z ramionami uniesionymi na wysokość klatki piersiowej może wydawać się typowy, to takie ułożenie rąk nie sprzyja osiągnięciu lepszych rezultatów. Podtrzymując ramiona w takiej pozycji, zmuszamy organizm do większego wysiłku, co prowadzi do marnowania energii, którą moglibyśmy spożytkować na pokonanie dłuższego dystansu. Ponadto, ściskając klatkę piersiową, utrudniamy sobie swobodne oddychanie, co dodatkowo obniża efektywność treningu.

Aby ułatwić sobie bieganie, rozluźnijmy ramiona i postarajmy się utrzymać je na tyle nisko, aby były one ugięte pod kątem 90 stopni. Czasami warto wykonać ruch obrotowy, aby umożliwić ramionom odpoczynek.

Rezygnacja z kremu z filtrem

Korzystanie z dawki świeżego powietrza podczas joggingu to jedna z wielu zalet biegania, jednak możemy z niej cieszyć się tylko wtedy, gdy przed wyjściem na dwór użyjemy kremu z filtrem. Bez względu na to, czy biegamy w cieniu, czy jest pochmurno, jesteśmy narażeni na działanie szkodliwego dla naszego zdrowia promieniowania słonecznego. Dlatego ważne jest, abyśmy przed wyjściem na trening zabezpieczyli się odpowiednim wodoodpornym preparatem, który ochroni nas zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Nieodpowiednie nawodnienie

Niektórzy biegacze unikają picia podczas joggingu z obawy przed bólem brzucha, ale taki brak nawodnienia może prowadzić do odwodnienia i innych niebezpiecznych skutków przegrzania organizmu. Pamiętajmy, że nawet lekkie odwodnienie objawia się uczuciem pragnienia, dlatego powinniśmy pić nawet wtedy, gdy biegamy krócej niż 30 minut.

Ignorowanie sygnałów wysyłanych przez ciało

Ból podczas biegania to sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, czego nie powinniśmy ignorować. Niektórzy biegacze przypisują go zmęczonym mięśniom i całkowicie go lekceważą, co może prowadzić do poważniejszych problemów. Jeśli ból się utrzymuje, nawet podczas zwykłego spaceru, zrezygnujmy na kilka dni z treningów, ponieważ może to być objaw przetrenowania lub kontuzji. Jeśli ból nie ustąpi, skonsultujmy się z lekarzem.

Koncentracja jedynie na bieganiu

Regularne bieganie to oczywiście kluczowy element treningu, ale równie ważne jest zadbanie o zrównoważony rozwój wszystkich grup mięśniowych. Dlatego warto uwzględnić w planie treningowym inne aktywności poprawiające wytrzymałość i elastyczność, co pomoże nam uniknąć kontuzji i poprawić efektywność naszych treningów.