fit.pl mobile logo

W czym biegać zimą? Utrzymaj formę i zdrowie

Pasjonaci sportów wiedzą, że nie ma niewłaściwej pogody na trening outdoorowy – są tylko źle ubrani ludzie. Gdy temperatury spadają poniżej zera, a chodnik pokryty jest śniegiem, nie warto rezygnować z ulubionej aktywności, ale raczej lepiej się do niej przygotować. O czym pamiętać, wybierając odzież do biegania zimą?

Koszulki, bluzy i kurtki do biegania w zimne dni

Strój do zimowego biegania należy dopasować w pierwszej kolejności do intensywności wysiłku, dopiero później dobierać go z myślą o pogodzie. Intensywny bieg rozgrzewa znacznie mocniej niż lekki trucht. Jeśli więc trenujesz od dawna i wyznaczasz sobie ambitne cele, nawet zimą nie powinieneś ubierać się zbyt ciepło. W tym przypadku wystarczy koszulka do biegania z długim rękawem. Sprawdzi się ona również w okresie przejściowym, w temperaturze od 5 do 10 stopni.

Jeżeli twój trening nie jest bardzo intensywny lub na dworze jest jeszcze chłodniej – zero stopni albo poniżej – niezbędne jest ubranie bluzy lub kurtki. Wybierz sklep z odzieżą sportową oferujący ubrania wysokiej jakości, zaprojektowane z myślą o biegaczach – w przeciwieństwie do produktu z marketu czy z sieciówki kurtka lub bluza kupiona w specjalistycznym sklepie będzie miała szereg przemyślanych rozwiązań, takich jak zróżnicowany rozkład ocieplenia, dopasowany do stref termicznych ciała.

Najważniejszy jest materiał, z jakiego została wykonana koszulka czy bluza – powinno to być wysokiej jakości włókno syntetyczne odprowadzające pot. Największym zagrożeniem podczas zimowego biegania jest wychłodzenie organizmu związane nie z samą temperaturą otoczenia, ale z zawilgoconymi ubraniami.

Spodnie lub getry do biegania zimą – dwie czy trzy warstwy?

Podobnie jak w pozostałych porach roku, zimą możesz biegać w getrach lub spodniach – krój zależy od twoich preferencji. Istotnym jest natomiast, aby ubranie posiadało warstwę ocieplającą. Ponownie – jeśli trenujesz intensywnie, a za oknem panuje typowa polska zima (czyli ok. 10 stopni na plusie), możesz całkowicie zrezygnować z ocieplania.

Najczęściej idealne okazuje się ocieplenie jednowarstwowe – taki spodnie czy getry mają standardową poliamidową lub elastanową warstwę zewnętrzną, natomiast od środka wyłożone są dodatkowo materiałem pomagającym zatrzymać ciepło. W przypadku treningu na otwartych przestrzeniach, co wiąże się z narażeniem na silne podmuchy wiatru, warto wybrać model z dodatkową warstwą wiatroodporną. Różne modele spodni i getrów do biegania zimą znajdziesz w sklepie polskiego producenta na https://attiq.net/9-do-biegania.

Czapka, komin, rękawiczki – niezbędne przy zimowym bieganiu

Równie ważne jak spodnie czy bluza są dodatki chroniące głowę, szyję i ręce. Podczas treningu łatwo zapomnieć, że są to te części ciała, które najłatwiej ulegają wychłodzeniu, co może skończyć się przeziębieniem i wymuszoną przerwą w aktywności fizycznej.

Warto wybierać modele oddychające i nie nazbyt grube. Komin powinien szczelnie przylegać do ciała – w ten sposób ochroni szyję, a także usta i nos. Jeśli chcesz uniknąć popękanej i przesuszonej skóry dłoni, zadbaj także o lekkie rękawiczki. Osobom o krótkich włosach przyda się nieco cieplejsza czapka.

Pamiętaj również, że standardowy komin czy chusta nie stanowią ochrony przed smogiem – jeśli biegasz w okolicy, w której jesteś narażony na jego działanie, koniecznie kup maskę antysmogową z odpowiednim filtrem.
Jeżeli natomiast masz tendencje do marznięcia nawet w trakcie treningu, rozważ zakup bielizny termoaktywnej. Nie jest ona jednak polecana osobom praktykującym intensywniejszy trening, może bowiem prowadzić do szybkiego przegrzania.

Buty i skarpety do biegania po śniegu i błocie

Od zimowego obuwia dla biegacza wymaga się jeszcze więcej niż od letniego. Nie tylko musi być dobrze wyprofilowane, aby skutecznie amortyzowało obciążenia, ale także ma za zadanie chronić przed wilgocią i poślizgnięciem się.

Buty do zadań specjalnych powinny zatem posiadać wodoodporną membranę, która jednocześnie nie utrudnia cyrkulacji powietrza, a więc stanowi zabezpieczenie przed wilgocią z każdej strony. Do biegania po śniegu niezbędny jest też właściwy model podeszwy – głębszy bieżnik, dający lepszą przyczepność. Zimowe buty do biegania są również cieplejsze niż letnie modele.

Skarpety do biegania zimą także charakteryzują się lepszą izolacją cieplną. Istnieją nawet modele wodoodporne, które umożliwią bieg na niedługich odcinkach pokrytych błotem pośniegowym.

Warto pamiętać, że buty do biegania to nie kalosze – jeśli trenujemy w terenie pełnym kałuż i błota, musimy liczyć się z faktem, że prędzej czy później przemokną.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl