Wydaje nam się, że bieganie jest najprostszą formą ćwiczeń – nie wymaga przygotowania i dużego wysiłku. Ci, którzy tak myślą są w błędzie
fit.pl
2012-08-31 00:00
Udostępnij
Bieg na medal
bieganieWarto przygotować się do biegania, ponieważ podczas niego dochodzi do obciążenia stawów. Świadomie uprawiany jogging pozwoli uniknąć urazów. Na co więc trzeba zwrócić uwagę?

Zacznijmy od rozgrzewki, dzięki której wzmocnimy nogi.

Stań twarzą do schodów, oprzyj dłonie na biodrach. Postaw lewą stopę na stopniu i wyprostuj nogę, unosząc ciało. Dostaw prawą stopę, a potem ją opuść. Zestaw lewą stopę. Powtórz ćwiczenie, zaczynając od prawej nogi. Wchodź na stopień, raz jedną, raz drugą nogą, przez minutę.

Pamiętaj także o rozciągnięciu mięśni. Stań przodem do ściany, na odległość wyciągniętych ramion. Wysuń prawą stopę do przodu tak, by zadarte palce dotykały ściany. Oprzyj dłonie o ścianę i pochyl się do przodu. Wytrzymaj 30 sekund. Powtórz ćwiczenie lewą nogą.

Po rozgrzewce skieruj swoje kroki najlepiej w kierunku bieżni bądź polnych ścieżek. Unikaj biegania po twardej nawierzchni, to może uchronić cię przed kontuzjami.

Strzeż się monotonii – zmieniaj często trasy. Codziennie wybieraj inną kilkukilometrową w pobliżu miejsca zamieszkania.

Zainwestuj w odpowiedni strój. Dzięki niemu skóra będzie lepiej oddychać, a ty będziesz czuć większy komfort. Specjalną bieliznę i odzież można kupić w sklepach sportowych. Dobierz także odpowiednie buty przeznaczone do biegania.

Podczas biegania stopy unoszą się wyżej niż w trakcie chodzenia i z większą siłą stykają się z podłożem – co może szkodzić stawom. Powierzchnia obuwia powinna absorbować większość energii, która tworzy się podczas uderzenia stopy o ziemię.

Jesteś już przygotowany do biegu? Ruszaj! Koniec lata i początek jesieni to najpiękniejsza pora na jogging.

www.fit.pl