Lekarze biją na alarm. Według najnowszych statystyk na ból pleców cierpi 80% mieszkańców samych Stanów Zjednoczonych
fit.pl
2010-12-09 00:00
Udostępnij
Bolą Cię plecy? Ćwicz więcej!
backPain2BBadania przeprowadzone przez lekarzy na Uniwersytecie Alberta w USA dowiodły, że osoby cierpiące na dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego powinny ćwiczyć znacznie więcej. Dzięki temu zniwelują ból.

W badaniu wzięło udział 240 mężczyzn i kobiet, które odczuwających dolegliwości bólowe kręgosłupa. Badanych podzielono na grupy 60. osobowe, poddane wysiłkowi fizycznemu 2, 3,4 razy w tygodniu. Jedna grupa nie ćwiczyła.

Po 16 tygodniach treningu naukowcy zmierzyli poziom bólu. Okazało się, że u osób ćwiczących 4 razy w tygodniu ból zmniejszył się o 28%, u ćwiczących 3 razy w tygodniu o 18%, a w grupie ćwiczącej 2 razy w tygodniu dolegliwości zmniejszyły się o 14%. Jakoś życia wzrosła odpowiednio o 28, 22 i 16 procent.

Profesor Campus, który nadzoruje badania uważa, że osoby cierpiące na ból krzyża powinny być poddawane intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowiodło, że trening oponowy 4 razy w tygodniu może nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale także poprawić jakość życia chorych.

Dlatego też nie ma co zwlekać. Jeśli cierpisz na ból krzyża, odwiedź fizjoterapeutę i zapisz się na ćwiczenia. Wykonuj trening na niestabilnym podłożu, najlepiej na piłkach lekarskich, nie przeciążaj pleców.

www.fit.pl