Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (in. Choroba Bechterewa) to schorzenie, które ma charakter postępujący  i  rozpoczyna się na ogół zmianami stawów krzyżowo-biodrowych, a następnie prowadzi do ograniczenia ruchomości i zesztywnienia całego kręgosłupa
fit.pl
2015-10-16 00:00
Udostępnij
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK to przewlekły stan zapalny, który prowadzi do stopniowego zarastania i kostnienia szczelin pomiędzy kręgami kręgosłupa. Jest to przyczyną utraty giętkości i deformacji jego naturalnych krzywizn. Schorzenie to występuje 3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.  Dotyka ono osób w pełni siła, przed 40 rokiem życia, a nawet nastolatków.

kregoslup(2)Objawy ZZSK

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa zwykle zaczyna się podstępnie, od tępego bólu w okolicy krzyża (dolny odcinek pleców). Dolegliwości paradoksalnie nasilają się po odpoczynku. Najbardziej męczące są nocą, zmuszając chorego do wstania z łóżka i rozruszania się. Rano chory odczuwa silne usztywnienie kręgosłupa utrzymujące się ok. pół godziny lub dłużej. Sztywność zmniejsza się po ćwiczeniach, a narasta w okresie bezruchu. Wczesnym objawom towarzyszy również zapalenie innych stawów, poza kręgosłupem oraz podwyższona temperatura, spadek wagi ciała, poczucie zmęczenia i brak apetytu.

Bez podjętego leczenia i rehabilitacji, w ciągu kilku miesięcy sporadyczne dolegliwości zmieniają się w stały ból, który obejmuje coraz wyższe partie kręgosłupa, klatkę piersiową, a także duże stawy (ramienne, łokciowe, kolanowe, skokowe, biodrowe, stawy rąk i stóp).  Końcowy etap choroby to trwałe zmiany, widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Poszczególne kręgi kręgosłupa są połączone przez zrosty kostne. Chory jest stale przygrabiony, a szyja wysuwa się ku przodowi.

Diagnostyka ZZSK


Ból, zesztywnienie kręgosłupa i określone zmiany na zdjęciach rentgenowskich należą do kryteriów rozpoznania ZZSK. Niestety podobne objawy występują w wielu różnych schorzeniach, dlatego właściwe rozpoznanie jest bardzo trudne i czasami ma miejsce dopiero po latach trwania dolegliwości. Typowe zmiany na zdjęciach rentgenowskich występują dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego jedynym sposobem na rozpoznanie choroby we wczesnym okresie jest wykonanie badania genetycznego HLA-B27. W populacji ludzi zdrowych antygen ten występuje w około 7% przypadków. Poza uwarunko­waniem genetycznym na rozwój zzsk ma wpływ inny, bliżej nie sprecyzowany, egzogenny czynnik, najprawdopodobniej zakaźny. 

Foto: wasmed.bielsko.pl

www.fit.pl