Odpoczynek to tradycyjna metoda terapii. Obecnie jednak wiadomo, iż pozostawanie w pozycji leżącej dłużej niż dzień lub dwa prowadzi do osłabienia struktur kręgosłupa. Składa się na to wiele przyczyn...
fit.pl
2013-01-02 00:00
Udostępnij
Odpoczynek czy aktywność?
Odpoczynek to tradycyjna metoda terapii. Obecnie jednak wiadomo, iż pozostawanie w pozycji leżącej dłużej niż dzień lub dwa prowadzi do osłabienia struktur kręgosłupa. Składa się na to wiele przyczyn:
 • kości, więzadła, mięśnie ulegają szybkiemu osłabieniu
 • dochodzi do pogorszenia ruchomości, kontroli ruchów i ich koordynacji
 • następuje obniżenie ogólnej sprawności fizycznej
 • może pojawić się stan depresji powodujący silniejsze odczuwanie bólu
 • powrót do normalnego aktywnego życia staje się coraz trudniejszy.

W przypadku silnego bólu może zajść potrzeba ograniczenia wykonywania obciążających czynności, lecz podstawowe przesłanie pozostaje jasne i czytelne: długotrwały odpoczynek w łóżku jest złym rozwiązaniem. Celem nadrzędnym jest wczesne uruchomienie i utrzymanie aktywności.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ĆWICZEŃ

Regularne ćwiczenia:
 • poprawiają samopoczucie;
 • uwalniają produkowane przez organizm związki chemiczne o działaniu przeciwbólowym;
 • poprawiają koordynację i kontrolę ruchów;
 • poprawiają siłę mięśni, wzmacniają kości i więzadła;
 • poprawiają ogólną kondycję.

Nawet w przypadku dolegliwości bólowych można stosować szereg aktywnych ćwiczeń wprowadzając je stopniowo bez zbytniego obciążania kręgosłupa:
 • spacery, jazda na rowerze lub pływanie;
 • wykonywanie ukierunkowanych ćwiczeń pod kontrolą prowadzącego.`

Postępowanie przy nasileniu bólu.
Jeżeli nie uczestniczyłeś w wypadku samochodowym, jest mało prawdopodobne, aby twój kręgosłup uległ uszkodzeniu. Wybór postępowania zależy od tego, jak bardzo w danej chwili ci dokucza.
Jest wiele środków, które można zastosować w celu zmniejszenia bólu. Nawet jeśli nie zniosą go całkowicie ani nie wyleczą kręgosłupa, poprawiają sytuację na tyle, by możliwe było aktywne korzystanie z życia. Jeśli dane środki okażą się niewystarczające, wówczas można skorzystać z aktywnej terapii prowadzonej pod fachową opieką; po jej zakończeniu pacjent zwykle umie lepiej o siebie dbać.

Farmakoterapia: leki przeciwzapalne i przeciwbólowe jak ibuprofen czy paracetamol to środki proste i bezpieczne. Często okazują się najskuteczniejsze, ale powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami.
Ciepło i zimno: podczas dwóch pierwszych dni zalecane jest stosowanie zimna (cold pack) na bolesne miejsce przez około 5-10 minut każdorazowo. Niektórzy pacjenci preferują zabiegi ciepłolecznicze takie jak: termofory z gorącą wodą, ciepła kąpiel lub prysznic.
Terapia manualna: większość lekarzy zgadza się z opinią, iż terapia manualna może pomóc opanować ból, ale nie zabezpiecza przed nawrotem. Jest bezpieczna, gdy wykonuj ją: osteopaci, chiropraktycy, przeszkoleni lekarze i fizjoterapeuci.
Pozostałe metody: inne metody terapii przeciwbólowej również znajdują zastosowanie. Chociaż na pewien czas mogą zmniejszyć dolegliwości, bywają one kosztowne w stosunku do odległych wyników. Pacjent sam potrafi najlepiej osądzić, co pomaga, a co nie.

JAK UTRZYMAĆ AKTYWNOŚĆ ?
Bóle kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego to jeszcze nie poważna choroba. Nie powinny doprowadzać do stanu inwalidztwa, chyba, że się do tego dopuści. Wpływ bólu na nasze życie w znacznym stopniu zależy od tego, jak nań reagujemy i co w takiej sytuacji robimy. Jeżeli nie potrafimy utrzymać aktywności sami, należy poszukać fachowej pomocy. Po odbyciu programu aktywnej terapii w niedługim czasie będziesz w stanie powrócić do normalnego trybu życia.

Niektórzy ludzie unikają aktywności fizycznej, podczas gdy inni radzą sobie z nią doskonale.
Pacjent bierny  boi się bólu i martwi o przyszłość, dużo odpoczywa i czeka na samoistne rozwiązanie problemu.
Pacjent aktywny wie, że ból się zmniejszy. Nie obawia się przyszłości i radzi sobie z bólem poprzez utrzymywanie czynnego trybu życia i pozytywnego nastawienia.
Najbardziej cierpią pacjenci bierni. Odczuwają ból dłużej, dłużej też pozostają niezdolni do pracy i mogą doprowadzić się do stanu inwalidztwa.

JAK ZOSTAĆ PACJENTEM AKTYWNYM?
 • należy starać się prowadzić tryb życia jak najbardziej zbliżony do normalnego i utrzymywać wykonywanie codziennych czynności;
 • należy unikać tylko wyjątkowo ciężkich zadań;
 • należy utrzymywać sprawność fizyczną - zacząć od niewielkiej dawki ćwiczeń i codziennie zwiększać swoją sprawność;
 • potrzebna jest cierpliwość; należy pamiętać, że każdy miewa lepsze i gorsze dni; nie wolno się poddawać przy pierwszym nawrocie bólu;

   

 www.fit.pl