Tylko  właściwe obciążanie kręgosłupa  i higieniczny tryb życia może zabezpieczyć nas przed rozwojem przewlekłych bólów kręgosłupa
fit.pl
2012-09-23 00:00
Udostępnij
Dolegliwości kręgosłupa
Tylko  właściwe obciążanie kręgosłupa  i higieniczny tryb życia może zabezpieczyć nas przed rozwojem przewlekłych bólów kręgosłupa. Postawa, którą przyjmujemy w ciągu dnia, w czasie pracy zawodowej, prac domowych, a wreszcie w czasie relaksu ma znaczenie pierwszorzędne w profilaktyce schorzeń kręgosłupa. W związku z tym, aby zlikwidować przeciążenia kręgosłupa należy konsekwentnie korygować postawę.

Początkowo odbywa się to świadomie, z biegiem czasu jednak nowa postawa zaczyna wchodzić w krew i staje się oczywista. Bardzo często już w dzieciństwie człowiek nabiera przyzwyczajeń związanych z wadliwą postawą, napina i osłabia mięśnie grzbietu. Z biegiem czasu może nawet dojść do przykurczów mięśniowych, a wadliwa postawa zostaje utrwalona. Aby trwale zmienić wadliwą postawę należy ją sobie najpierw uświadomić. Dopiero wtedy można ją korygować w ukierunkowany sposób do czasu, gdy stanie się ona podświadomym nawykiem. Nawykowe, niewłaściwe postawy wiążą się typowo z nadmiernym zgięciowym ustawieniem kręgosłupa w różnych jego odcinkach, co pociąga za sobą kilka konsekwencji.

Po pierwsze dochodzi do zmniejszenia ukrwienia i pogorszenia funkcjonowania narządów.
Po drugie dochodzi również do obwodowego przemieszczania się krążków międzykręgowych i ucisków nerwów rdzeniowych, co w następstwie doprowadza do rozwoju zespołów bólowych kręgosłupa.

Jak wspomniano powyżej najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa jest jego nadmierne obciążenie spowodowane przyjmowaniem niewłaściwej pozycji. Jedyną szansą uniknięcia bólów jest trwała zmiana złych, przyjmowanych w ciągu dnia przez wiele godzin pozycji w trakcie siedzenia, w czasie pochylania się przy pracy, przy staniu, leżeniu i przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Zauważmy, że w tych wszystkich sytuacjach dolny odcinek kręgosłupa jest zaokrąglony, a lordoza zanika. Jeśli problem rozwija się przez wiele lat dochodzi do zmniejszenia krzywizny odcinka lędźwiowo - krzyżowego.

Powiedzmy kilka słów o pozycji siedzącej. Osoby pracujące w takiej pozycji wiele godzin dziennie mogą przebyć następujący scenariusz zdarzeń bólowych, chyba, że zmienią swą dotychczasową nieprawidłową postawę. Na początku typowo pojawia się uczucie dyskomfortu "krzyża", gdy siedzimy przez dłuższy czas. W tym przypadku ból jest wywoływany zbyt silnym naciągnięciem tkanek miękkich. Potrzebujemy zaledwie kilku sekund, aby tkanki przy zmianie pozycji mogły się zregenerować. W późniejszym etapie przy próbach wstania i wyprostowania się czujemy więcej bólu, ponadto chodzimy zgięci przez kilka pierwszych kroków zanim będziemy mogli całkiem wyprostować się. W tej sytuacji mamy do czynienia z pewnego stopnia rotacją kręgów lędźwiowych i wydłużone siedzenie doprowadza do pewnego stopnia przesunięcia dysku - to z kolei wymaga kilku minut do jego powrotu na właściwe miejsce. Najpoważniejszą dolegliwością jest pojawienie się bólu ostrego, któremu towarzyszy największa rotacja zajętego krążka międzykręgowego. Jeśli wówczas chcemy się poruszać, uszkodzony dysk zwiększa swój nacisk na już napięte otoczenie co powoduje poważny ból "krzyża". Tego typu problem może się powtórzyć przy każdej długotrwałej, nieprawidłowej pozycji.

Poniżej chcielibyśmy zaprezentować państwu jak należy właściwie siedzieć, stać, pracować w zgięciu oraz dźwigać cięższe przedmioty.

zla siedzaca


1.a Zła pozycja siedząca.


 


 

dobra siedzaca


1.b Prawidlowa pozycja siedząca. 


 

zla stojaca


2. a Zła pozycja stojąca w czasie codziennych prac domowych. 


 

dobra stojaca2.b Dobra pozycja stojąca w czasie codziennych prac domowych.

 

Uwaga: Jeśli pracujemy w zgięciu, konieczne jest regularne przerywanie pozycji zgięciowej, bowiem jest to dobra metoda prewencji rozwoju dolegliwości bólowych. Czynne przeciwdziałanie bólom polega na wykonywaniu ruchu przeprostu kręgosłupa ku tyłowi od 5 do 10 razy.


3.a Nieprawidlowy sposób podnoszenia ciężkiego przedmiotu.


 

 

dobrze


3.b Prawidlowy sposób podnoszenia ciężkiego przedmiotu.

 

 

 

 

 www.fit.pl