fit.pl mobile logo

Orangetheory Fitness - czyli do 1100 kalorii spalonych w godzinę. Jak to działa?

Od 500 do 1100 kalorii spalonych w godzinę i metabolizm przyspieszony przez kolejne 36 godzin? Do tego ćwiczenia, które nigdy się nie powtarzają. Brzmi prawie jak bajka, a jednak miliony ludzi oszalało już na punkcie pomarańczowego treningu. Czym tak naprawdę jest Orangetheory Fitness?

Do tej pory najpopularniejsza recepta na skuteczne odchudzanie była prosta - minimum 30 minut nieprzerwanego wysiłku w umiarkowanym tempie. To takie, które pozwala na swobodną rozmowę bez zadyszki. W grę wchodzi bieganie, jazda na rowerze czy inne aktywności aerobowe. Ich zaletą jest przede wszystkim czerpanie energii bezpośrednio z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Wadą zaś monotonia.

Na drugim biegunie są jeszcze wyczerpujące i ekstremalne interwały. Monotonii w nich nie ma, ale wymagają za to dużego zaangażowania i mocno obciążają organizm. Nie każdego stać na trening z maksymalną intensywnością, niemal na granicy omdlenia.

Orangetheory Fitness to dokładnie coś pomiędzy...

Pomarańczowy trening bazuje na pułapie anaerobowym, czyli wymaga pokonania bariery 70% naszego tętna maksymalnego (HRmax - częstotliwość bicia serca w ciągu minuty). Oblicza się go na podstawie poniższego wzoru:

  • dla mężczyzn: HRmax = 202 – (0,55 x wiek),
  • dla kobiet: HRmax = 216 – (1,09 x wiek).

Przykładowo HRmax dla 33 letniego mężczyzny to 181 uderzeń na minutę. Pułap anaerobowy dla takiej osoby zaczyna się powyżej 126.

Tu nie ma już miejsca na swobodną rozmowę podczas aktywności. Czujemy już zmęczenie, ale też mamy świadomość, że nasz organizm ma jeszcze sporą rezerwę. Taki trening ma podstawową przewagę nad aerobami. Podczas wysiłku na pułapie ponad 70% tętna maksymalnego dochodzi do wyrzutu hormonów pobudzających mięśnie do spalania jeszcze większej ilości kalorii. Do tego zwiększone spalanie kalorii towarzyszy nam jeszcze kilkanaście godzin po treningu. To właśnie na tym bazuje Orangetheory Fitness. Efekt EPOC (Excess Post-exercise Oxygen Consumption) czyli podkręcenie metabolizmu spoczynkowego jest całym sekretem działania pomarańczowego treningu.

Jak wyglądają zajęcia Orangetheory Fitness?

Zajęcia Orangetheory Fitness trwają 60 minut. W tym czasie trenujący musi wejść na pułap powyżej 84% swojego tętna maksymalnego (na ekranach oznaczonego pomarańczowym symbolem) i spędzić tam odpowiedną ilość czasu. Ile dokładnie decyduje prowadzący zajęcia według otrzymanego harmonogramu. Współczesna technologia pozwala bardzo dokładnie monitorować tętno uczestników zajęć fitness. Co raz więcej systemów treningowych bazuje na wykorzystaniu takich urządzeń. Pomiar pulsu pozwala trenerowi na indywidualne dopasowanie obciążenia do każdego z trenujących.

W czym unikalność?

Z podobnych założeń korzystają też inne rodzaje treningu, znane już od kilku ładnych lat. Na czym więc polega innowacyjność Orangetheory Fitness? Przede wszystkim na unikaniu monotonii. Uczestnicy zajęć podczas każdego treningu korzystają z innego sprzętu i innych aktywności. Jednego dnia wykorzystywane są bieżnie, innego rowery stacjonarne, ergometry wioślarskie, taśmy fitness i wiele innych. Ma to jeszcze jedną zaletę. Nasz organizm nie przyzwyczaja się do konkretnego rodzaju ćwiczeń, dzięki angażowaniu co trening innych partii mięśni. Zajęcia mogą odbywać się w grupie lub indywidualnie, ale każdego dnia wszyscy trenujący na całym świecie realizują dokładnie ten sam zestaw treningowy. W założeniu ma on już nigdy więcej się nie powtórzyć.

Orangetheory Fitness znany jest w USA już od 8 lat, ale do Polski trafił niedawno. Na świecie działa ponad 1100 placówek, u nas dopiero jedna i mieści się w Warszawie. Popularność treningu jest co raz większa, a samo Orangetheory Fitness zostało uznane przez "New York Times" za najlepszy system godzinnego treningu na rynku. Kwestią czasu pozostaje więc to, by kolejne placówki otworzyły się w innych miastach Polski.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl