Skolioza nie taka straszna, gdy ćwiczysz kręgosłup

Boczne skrzywienie kręgosłupa, zwane skoliozą już nie musi być dla ciebie bolesnym zjawiskiem. Pomogą ci w tym odpowiednie ćwiczenia, które będziesz wykonywał w domu
fit.pl
2011-02-21 00:00
Udostępnij
Skolioza nie taka straszna, gdy ćwiczysz kręgosłup
Ćwiczenia kręgosłupa dla osób ze skoliozą:

1. Połóż się na brzuchu. Złącz wyprostowane nogi. Rękoma wykonuj ruch, taki jak podczas pływania żabką: wyprostuj ręce przed sobą następnie przenieś wyprostowane w bok i zegnij tak, aby dłonie znalazły się na wysokości ramion. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 

2. Połóż się na brzuchu, wyprostuj ręce i klaszcz dłońmi (nie zginaj rąk w łokciach). Klaszcz przez około minutę
 

3. Stań przy ścianie tak, aby głowa, plecy, pośladki i nogi dotykały ściany. Staraj się wyprostować jak najbardziej, nie odrywając ciała od ściany.
 

4. Połóż się na plecach, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Podnieś ugięte w kolanach nogi i wykonuj tzw. rowerek. Wykonaj 3 serie po 1 minucie ćwiczeń.
 

5. Uklęknij na podłodze, ręce od dłoni do łokci oprzyj na podłodze. Głowę podnieś w górę i wypchnij daleko w przód, tułów wygnij tak aby kręgosłup stworzył literę U, następnie powoli opuść głowę w dół a kręgosłup wygnij tak aby utworzyło odwróconą o 180 stopni literę U. Powtórz to ćwiczenie w 3 seriach po 10 powtórzeń.
 

6. Uklęknij na podłodze, następnie pośladkami usiądź na nogach. Klatkę piersiową wraz z wyprostowanymi rękoma wypchnij do przodu. Ręce i głowę oprzyj o podłogę. Kręgosłup postaraj się mieć wyprostowany. Wyciągaj ręce daleko w przód. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund, zrób przerwę – 5 sekund i wróć do wyciągania jak najdalej dłoni. Pamiętaj, aby nie odrywać pośladków od nóg. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 

7. Połóż się na podłodze, wyprostuj i złącz nogi. Podnieś głowę wraz z klatką piersiową, ręce oprzyj o podłogę tak, aby znajdowały się pod klatką piersiową. Głowę podnoś wysoko do góry wyginając przy tym klatkę piersiową w przód, wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Powoli wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.


Zobacz przykładowe ćwiczenia kręgosłupa:www.fit.pl