Posiadanie zgrabnej sylwetki to już nie tylko moda, lecz klucz do zdrowego i długiego życia. Obecnie coraz więcej osób oddaje się aktywnościom fizycznym w regularnym trybie, wykonując przeróżne rodzaje sportów. Spośród nich znajdują się osoby, które z różnych przyczyn nie lubią spędzać czasu na siłowni, a trening najlepiej wychodzi im w domu. Z myślą o takich osobach powstał niniejszy artykuł, opisujący najlepsze ćwiczenia na macie.
2019-11-13 00:00
Udostępnij
Skuteczne ćwiczenia na macie

Płaski brzuch

Która z pań nie marzy o pięknie wyrzeźbionym brzuchu, ukazującym wytrenowany sześciopak? Marzenia można urzeczywistnić regularnym treningiem na macie. Bardzo skuteczne ćwiczenia na brzuch to:

  • Deska – ciało powinno w jednej linii opierać się na stopach i przedramionach. Aby ćwiczenie było jeszcze bardziej efektywne, należy mocno napinać pośladki
  • Brzuszki – ćwiczenie znane od lat, lecz bardzo skuteczne. Należy położyć się na macie na plecach, unieść nogi w górę i zgiąć je w kolanach pod kątem 90 stopni. W takiej pozycji należy unosić głowę w kierunku kolan przy jednoczesnym spinaniu mięśni brzucha. Warto pamiętać, że kręgosłup powinien być „przyklejony” do maty przez cały czas wykonywania ćwiczenia.

Smukłe uda, jędrne pośladki

Nogi to partia ciała, którą najtrudniej wymodelować. Regularne wykonywanie poniższych ćwiczeń na macie sprawi, że za kilka tygodni nogi będą pięknie prezentować się w każdej spódniczce czy stroju kąpielowym.

  • Wykroki do przodu – w tym ćwiczeniu należy zrobić wykrok jedną nogą do przodu, a drugą zginać w kolanach niemal dotykając powierzchni maty. Po wykonaniu jednej serii ćwiczeń należy zmienić nogę. Ciekawostką jest, że im dalej zrobimy wykrok, tym większą pracę będą wykonywać pośladki.
  • Unoszenie nóg – w tym ćwiczeniu należy opierać się na macie kolanami i rękoma. Jedną z nóg należy unosić w górę i kontrolować, by wolno opadała. Po wykonaniu kilku lub kilkunastu powtórzeń należy wykonać ćwiczenie na drugą nogę.

Silne ramiona

Wydolność mięśni ramion można zwiększyć wykonując poniższe ćwiczenia:

  • Pompki – kolejne klasyczne i bardzo efektywne ćwiczenie. Dłonie oraz stopy powinny mocno zapierać się na macie. Ćwiczenie wykonujemy poprzez zginanie rąk w łokciach i obniżanie wyprostowanego ciała w kierunku maty. Jeśli wykonywanie tego ćwiczenia sprawia trudności, należy oprzeć kolana na macie, wówczas siła nacisku masy ciała będzie mniejsza.
  • Ćwiczenia z obciążeniem – należy położyć się na plecach na macie i chwycić w dłonie butelki z wodą lub niewielkie ciężarki. Ręce należy ułożyć prostopadle do linii ciała i powoli unosić je nad klatkę piersiową.

Jaką matę wybrać?

Ćwicząc na macie sprawiamy, że cały trening jest o wiele wygodniejszy, a ciało nie jest narażone na ewentualne urazy. Poszukując swojej maty do ćwiczeń w Apus-Sports.com należy wybrać taką, która będzie miała odpowiednią długość. Dobra mata to taka, która jest odporna na ścieranie, antypoślizgowa i łatwa w utrzymaniu czystości. Produkt jest wielofunkcyjny – z maty można korzystać nie tylko podczas treningów siłowych w domu; równie dobrze sprawdzi się podczas jogi czy pilatesu.