W święta zazwyczaj masz pełne ręce roboty i.. bolący kręgosłup! Sprzątanie i przyrządzanie świątecznych potraw być może sprawia Ci przyjemność, ale na pewno nie sprzyja Twojemu kręgosłupowi. Sprawdź, jak radzić sobie z bólem kręgosłupa, by radośnie zasiąść do wspólnego świętowania  
fit.pl
2011-04-16 00:00
Udostępnij
Świąteczne sos dla twojego kręgosłupa
bol kregoslupaŚwiąteczne przygotowania zabierają mnóstwo czasu, energii i postawiają nasz kręgosłup w opłakanym staniem. Ciągłe schylanie, przygotowywanie potraw w pozycji stojącej, ciągłe pochylanie się to tylko pierwszy krok do przeciążenia i bólu kręgosłupa.

Jak możesz sobie pomóc, by w pełni energii, a nie bólu spędzać Wielkanoc z rodziną?

Walka z kurzem, mycie podłogi, pieczenie ciast....Wszystkie te czynności mogą na dłuższą metę mocno obciążać kręgosłup, dlatego jeśli poczujesz ból po prostu odpocznij, nie pracuj za wszelką cenę, gdyż ból wraz z kolejnym ruchem będzie się nasilał.

Rozluźniaj się i wykonuj ćwiczenia, na przykład krążenia ramion, tzw. skrzydełka kaczuszki, czy odmachy ramion w tył mogą chwilowo rozluźnić mięśnie kręgosłupa, dzięki czemu unikniesz przykrych przeciążeń i dolegliwości na zakończenie dnia.

Pomyśl o odpoczynku. Jeśli ból zdecydowanie nie pozwala Ci funkcjonować, połóż się na twardym materacu albo podłodze, najlepiej ze zgiętymi nogami. Stosuj maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, pomagają złagodzić skutki stanów zapalnych, powstałych w wyniku obciążeń kręgosłupa.

Jak Twój kręgosłup znosi różne czynności?

Jeśli biegasz z reklamówkami pełnymi zakupów, prawdopodobnie prócz uczucia napięcia w karku, Twój kręgosłup, zwłaszcza jego boczna część, jest najbardziej obciążona. Robiąc zakupy pamiętaj zatem by rozłożyć ciężar na dwie ręce, wtedy ośrodek ciężkości będzie rozłożony równomiernie i unikniesz niepotrzebnego bólu,  kontuzji a w najgorszym wypadku problemów z wypadajacym dyskiem.

Przyrządzając wielkanocne pyszności nasz kręgosłup odczuwa największy dyskomfort. Długie  godziny przygotowywania świątecznych potraw, pochylania głowy nad wypiekami, skutkują wieczornym bólem zarówno w dolnej, jak i górnej części. Wielogodzinne napinanie mięśni i więzadeł kręgosłupa, powoduje zmianę ciśnienia w dyskach a długie nachylenia odcinka szyjnego dodatkowo odciąża jego pracę.

Jaka sobie pomóc? Warto często zmieniać pozycje, siadać, opierając się o wygodną powierzchnię i prostować plecy, a także odpocząć od monotonnej pracy i przynajmniej po 30 minutach, przejść się po domu. Dobrym ćwiczeniem jest także odchylanie tułowia do tyłu, tak by kręgosłup mógł rozluźnić mięśnie i odpocząć.

www.fit.pl