Stagnacja jest stanem hamującym postępy treningowe a raczej stanem, który następuje przez niektóre czynniki mające wpływ na zahamowanie naszych postępów
fit.pl
2011-05-25 00:00
Udostępnij
Czym w ogóle jest stagnacja?
Czyli jeśli ciągle trenujemy, a nie widać postępów w sile, masie itp. to jest to prawdopodobnie stagnacja.

Jakie złe czynniki wpływają na zahamowanie postępów (stagnację)?

1. Robienie takich samych treningów przez dłuższy czas. Mięśnie po pewnym czasie przyzwyczajają się do danych ćwiczeń, a tym samym to sposobu pobudzania ich przez dane ćwiczenia. Skutkiem tego jest to iż ćwiczenia te nie robią już większego wrażenia na naszym organizmie i postępów brak.

2. Zła technika wykonywanych ćwiczeń. Ludzie niecierpliwi często zamiast poćwiczyć małymi ciężarami i wyrobienia sobie odpowiedniej techniki zakładają od razu większe ciężary żeby się pokazać. Panowie trochę pokory! Lepiej najpierw wyrobić sobie technikę i potem ćwiczyć dobrze niż właśnie takimi poczynaniami wpędzać się w stagnację! Siła przyjdzie wraz z treningami (poprawnymi)! Przecież jak źle wykonujemy dane ćwiczenie to zwykle jesteśmy zbytnio wspomagani przez inne mięśnie, a w efekcie tego tamte na które skierowane było dane ćwiczenie pracują znacznie słabiej.

3. Brak niezbędnej regeneracji lub niedostateczny czas na nią poświęcony. Jak wiadomo podczas regeneracji dochodzi do szybszego rozrostu tkanki mięśniowej, która została pobudzona wcześniej na treningach. Włókna mięśniowe nie mają wtedy dostatecznej ilości czasu na odbudowanie się, a co dopiero mówić tu o rozroście.

4. Zła dieta… Jak powszechnie wiadomo dieta ma wpływ na wszystko… Zła dieta może sprzyjać stagnacji, chorobom, złemu samopoczuciu itp.. itd. Zaś dobra dieta może być skutecznym czynnikiem chroniącym nas przed stagnacją – profilaktyka!

[-------]


Jak przełamać stagnację, gdy już wystąpiła??

● Można zmienić plan treningowy, aby dać naszym mięśniom bodźce innego rodzaju i to z kolei powinno pobudzić je do dalszego rozrostu.

● Tak samo może wpłynąć tempo wykonywanych powtórzeń, czy to przy podnoszeniu czy przy opuszczaniu. Można też dopasować dłuższe lub krótsze przerwy do naszego organizmu.

● Zadbać o poprawną technikę po zmianie ćwiczeń bądź całego planu treningowego, gdyż to może wpłynąć bardzo korzystnie, bo poprawna technika jest kluczem do wszystkiego.

● Dobrze jest zrobić sobie wolne od treningów na okres około 1 może 2 tygodni i wypoczywać – regenerować się.

● Ćwiczmy najlepiej około cztery razy w tygodniu na siłowni, ale nie więcej, gdyż co za dużo to nie zdrowo. Glikogen znajdujący się w naszych mięśniach jest odnawiany dopiero po 1, może 2 dniach, więc należy dać czas mięśniom na odnowienie glikogenu i ponowne zmagazynowanie go.

● Potrzeba nam dużo snu, gdyż regeneracja to klucz do sukcesu – faza snu wolnofalowego szczególnie.

Pamiętajmy o dobrej diecie. Do bardzo wielu przypadków stagnacji dochodzi w wyniku złej diety. Jeśli nie widać postępów w masie mięśniowej to należy zmodyfikować swoją dietę. Zalecane jest zwiększenie spożycia węglowodanów, którymi można skutecznie operować (masa nie idzie - zwiększamy; zatłuszczamy się zbytnio – zmniejszamy) oraz zwiększenie kaloryczności posiłków. Oczywiście nie zapominamy o optymalnej ilości białka i tłuszczów.



Janusz Ziółkowski - Dietetyk

www.fit.pl