10 korzyści z picia kawy, o których mogliście nie słyszeć

Czy zdajesz sobie sprawę, że filiżanka kawy może zrobić więcej niż tylko dostarczyć Ci poranną dawkę energii? Według badań naukowych, codzienne, umiarkowane spożywanie tego napoju może przyczynić się do poprawy zdrowia. Picie kawy może nie tylko zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym, ale także pomagać cieszyć się życiem. Oto kilka nieoczywistych powodów, dla których warto sięgać po kawę.
Aleksandra Załęska
2024-03-04 12:02
Udostępnij
10 korzyści z picia kawy, o których mogliście nie słyszeć
  1. Kawa może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2. Badania wykazują, że osoby spożywające od 3 do 4 filiżanek kawy dziennie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o około 25 proc. Polifenole zawarte w kawie mogą stymulować produkcję hormonu jelitowego GLP-1, który reguluje wydzielanie insuliny po posiłku, a kofeina może wpływać na redukcję wagi i tkanki tłuszczowej.

  2. Kawa może korzystnie wpływać na wątrobę. Badania sugerują, że polifenole zawarte w kawie mogą chronić wątrobę przed niealkoholowym stłuszczeniem oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów wątroby. Kofeina i polifenole mogą także pomóc w zmniejszeniu nasilenia niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby u osób z cukrzycą typu 2.

  3. Picie kawy może pomóc w profilaktyce nowotworów. Kawa może zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, takich jak rak skóry, błony śluzowej macicy i czerniak złośliwy. Istnieją również badania sugerujące, że regularne spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego oraz zmniejszyć śmiertelność u pacjentów poddawanych chemioterapii z powodu tego nowotworu.

  4. Spożywanie kawy może przedłużyć życie. Badania wskazują, że osoby spożywające od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie mogą cieszyć się dłuższym życiem. Aktywni fizycznie Hiszpanie, Włosi i Norwegowie, którzy piją dużo kawy, należą do nacji żyjących najdłużej. Regularne picie kawy może być związane ze zmniejszonym ryzykiem śmierci z różnych przyczyn.

  5. Kawa może poprawić nastrój. Umiarkowane spożycie kofeiny może poprawić czujność, koncentrację i nastrój. Badania przeprowadzone podczas pandemii Covid-19 wykazały, że regularne picie kawy może korzystnie wpływać na nastrój, motywując do aktywności fizycznej i zwiększając wydajność organizmu.

  6. Spożywanie kawy może poprawić wyniki sportowe. Kawa przed treningiem może zwiększyć siłę, wytrzymałość mięśniową i prędkość podczas różnych form aktywności fizycznej. Dodatkowo, umiarkowane picie kawy może pomóc w utrzymaniu równowagi płynów w organizmie oraz poprawić funkcje poznawcze, takie jak koncentracja uwagi i czas reakcji.

  7. Kawa może pomóc w poprawie bezpieczeństwa na drodze. Badania sugerują, że picie kawy przed podróżą może poprawić jakość jazdy i zmniejszyć uczucie senności, co przekłada się na ogólne bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo, kawa może pomóc w zmniejszeniu ryzyka różnych incydentów drogowych.

  8. Kawa może obniżać ciśnienie krwi. Badania sugerują istnienie związku między spożywaniem kawy a niższym ciśnieniem krwi, szczególnie u kobiet. Osoby chore na nadciśnienie mogą spożywać kawę z korzyścią dla swojego zdrowia.

  9. Kawa może wpływać korzystnie na pracę jelit. Kawa może odgrywać istotną rolę w poprawie funkcjonowania układu trawiennego poprzez wsparcie mikrobioty jelitowej. Zawartość błonnika i polifenoli sprawia, że kawa jest korzystna dla zdrowia jelitowego.

  10. Kawa może pomóc w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym. Składniki kawy, takie jak kofeina i polifenole, mogą zmniejszać ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona, szczególnie u osób starszych.

Podsumowując, picie kawy może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia, ale jak zawsze, umiar jest kluczem. Ważne jest również pamiętanie, że każdy organizm reaguje inaczej, dlatego warto monitorować swoje własne ciało i reakcje na spożywanie kawy.