Kawa jako superfood — sprawdź, dlaczego ten popularny napój może wspierać Twoje zdrowie!

Pojęcie "superfood" często kojarzymy z kiszonkami, jagodami czy orzechami, znane ze swoich korzystnych właściwości zdrowotnych. Niemniej jednak, mało kto zastanawia się nad kawą w tym kontekście. Naukowcy jednak udowadniają, że kawa również zasługuje na miano superżywności, ze względu na bogactwo cennych składników, które mogą wspierać nasz organizm w zapobieganiu groźnym chorobom.
Aleksandra Załęska
2024-05-23 16:38
Udostępnij
Kawa jako superfood — sprawdź, dlaczego ten popularny napój może wspierać Twoje zdrowie!

Pojęcie "superfood" obejmuje produkty szczególnie korzystne dla zdrowia, których składniki przynoszą dodatkowe korzyści, wykraczające poza standardowe wartości odżywcze, a ich działanie profilaktyczne zostało potwierdzone naukowo. Dlaczego więc do tej kategorii zaliczyć również kawę? Prof. dr hab. Mirosław Jarosz, ekspert ds. żywienia i otyłości WHO oraz Komisji Europejskiej, obecnie dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza, wyjaśnia:

Kawa zawiera znacznie większe stężenie wielu składników prozdrowotnych, zwłaszcza tzw. polifenoli, w porównaniu do innych produktów spożywczych. Jej korzystny wpływ na zdrowie został jednoznacznie udowodniony. Można nawet powiedzieć, że jest on ogromny, ponieważ regularne spożywanie kawy (najlepiej od 3 do 5 filiżanek dziennie) zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca, cukrzycy typu 2, demencji, choroby Parkinsona i niektórych nowotworów. Dodatkowo opóźnia utratę funkcji poznawczych.

Supermoc kawy została potwierdzona naukowo, między innymi w badaniach neuropsychologicznych. Okazuje się, że picie kawy wspiera nasz układ nerwowy w zwalczaniu łagodnych zaburzeń poznawczych, które mogą być wstępem do choroby Alzheimera. Regularne spożycie kawy zmniejsza ryzyko tej choroby o 65%, oraz choroby Parkinsona o 24-32%. Kofeina zwiększa dopływ krwi do mózgu, trygonelina pobudza układ nerwowy, a polifenole działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.

Kawa wspiera również odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej. Niskokaloryczna i prawie pozbawiona lipidów, może być elementem diety odchudzającej. Badania wykazały, że spożycie kawy przed treningiem fizycznym przyspiesza spalanie tłuszczu, co czyni ćwiczenia bardziej efektywnymi.

W kontekście chorób metabolicznych, regularne picie kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 20-25%. Zawarte w kawie polifenole mają działanie przeciwzapalne i poprawiają wrażliwość komórek na insulinę. Warto jednak unikać dodawania cukru, ponieważ może to zmniejszyć korzystne właściwości kawy.

Badania nad wpływem kawy na układ krążenia pokazują, że picie kawy nie podnosi ciśnienia, a wręcz może zapobiegać nadciśnieniu. Codzienne spożycie kawy obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 15%, a ryzyko zgonu z ich powodu o 14%. Dodatkowo, kawa może zapobiegać migotaniu przedsionków, co wspiera profilaktykę udarów.

Kawa ma także korzystny wpływ na nastrój i ogólną śmiertelność z powodu chorób oraz wypadków w pracy i na drodze. Regularne picie kawy zmniejsza ogólną śmiertelność o 10%.

Z uwagi na te liczne prozdrowotne właściwości, warto rozważyć włączenie umiarkowanych ilości kawy do codziennej diety. Zalecana ilość to od 3 do 5 filiżanek dziennie, co jest bezpieczne i przynosi liczne korzyści zdrowotne.