fit.pl mobile logo

Aspartam - przypadkowe odkrycie, które zmieniło słodki smak

O aspartamie słyszał praktycznie każdy. Wszyscy wiedza, ze to najpopularniejszy spośród obecnych na rynku zamienników cukru. Na tym jednak zazwyczaj informacje o nim się kończą. Czym właściwie jest i jak powstał? Pozwól, że opowiemy Ci kilka ciekawostek na jego temat.

Niespodziewane odkrycie

Sposób, w jaki doszło do odkrycia aspartamu, potrafi naprawdę zaskoczyć, a znany jest dzięki krążącej do dziś anegdocie. Wszystko zaczęło się ponad pół wieku temu, gdy w grudniu 1965 roku niejaki James M. Schlatter prowadził badania farmakologiczne dla firmy G.D. Searle & Company. Nic nie wskazywało na to, że próby uzyskania leku, który mógłby być stosowany w przypadku wrzodów, doprowadzą do stworzenia słodzika. Do czasu.

W którymś momencie James polizał swój palec, na którym znajdowała się substancja, którą analizował. Ta – ku jemu zaskoczeniu – okazała się niesamowicie słodka. Jak łatwo się domyśleć, wkrótce zaczęto przyglądać się uzyskanej substancji jako potencjalnego zamiennika cukru.

Aspartam - trudne początki

Zanim aspartam mógł trafić do sprzedaży, konieczne było przeprowadzenie licznych testów. Zanim w 1974 roku amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA, czyli Food and Drug Administration) dopuściła go do obrotu, badan było już ponad sto – i na nich się nie skończyło, do 2017 roku było ich już przeszło pół tysiąca!

Wracając jednak do historii, początkowa akceptacja aspartamu była obwarowana pewnymi ograniczeniami. Przeciągające się procedury związane z uzyskaniem odpowiedniego statusu prawnego, pozwalającego na stosowanie aspartamu jako pełnoprawnego dodatku do żywności, sprawiły, że na masową skalę wszedł na rynek dopiero w roku 1981.

Masowe zastosowanie

Choć aspartam wzbudził wiele kontrowersji (zaznaczyć trzeba, że osoby krytykujące zazwyczaj opierają swoje stanowisko na obiegowych opiniach, a od czasu upowszechnienia internetu na przypadkowych blogach), szybko znalazł zastosowanie w wielu produktach.

Doceniono przede wszystkim fakt, że w przeciwieństwie do zwykłego cukru nie sprzyja otyłości – a to w przypadku Stanów Zjednoczonych miało naprawdę spore znaczenie. Co więcej, wiele osób wskazywało na fakt, że w odróżnieniu od cukru, aspartam nie przyczynia się do podwyższonego ryzyka wystąpienia próchnicy. Wreszcie pojawił się i trzeci istotny argument – aspartam okazał się składnikiem, który pozwala cieszyć się słodkim smakiem bez ryzyka wystąpienia skoków cukru we krwi, co jest nie do przecenienia dla diabetyków, ale tez dla osób będących w grupie ryzyka wystąpieniem cukrzycy typu drugiego.

Z drugiej strony istnieje tez wiele kontrowersji co do wpływu aspartamu na zdrowie. Należy jednak zaznaczyć, iż zdecydowana większość badań takowych nie potwierdza i w rozsądnych dawkach nie powinien on szkodzić.

Nie tylko „słodycze light”

Wszystkie powyższe zalety sprawiły, że aspartam znalazł zastosowanie w słodyczach light (nie tylko tych stworzonych z myślą o diabetykach) – ale nie tylko. Coraz częściej stosowany jest w sokach, czy różnego typu przekąskach, nadając im bardziej słodkiego smaku. Co więcej, wraz z modą na uprawianie sportu i bycie fit, zaczął znajdować zastosowanie w napojach izotonicznych i przekąskach potreningowych. W porównaniu z napojami wzbogacanymi cukrem okazują się one znacznie lepsze dla osób, dla których głównym celem ćwiczeń jest spalenie nadmiaru kalorii.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Justin_Rose

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl