fit.pl mobile logo

Chińska kuchnia "Pięciu przemian". Dlaczego jest taka zdrowa?

Poszukując najlepszej diety i sposobu odżywiania dla naszego organizmu, warto poznać dietę pięciu przemian. Wywodzi się z chińskiej filozofii i opiera się na założeniu, że nasz sposób ożywiania powinien być powiązany z naturą i zmianami pór roku. Kuchnia ta podnosi witalność, dodaje energii i bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie i cały organizm

Sama dieta wywodzi się z taoizmu. Jej głównym założeniem jest spożywanie produktów, które dostępne są sezonowo w danej szerokości geograficznej. Dzięki takiemu jadłospisowi, człowiek żyje zgodnie z harmonią natury, której jest częścią. Uważa się, że potrzeby organizmu są ściśle związane ze zmianami pór roku. Lato to okres kiedy jesteśmy najaktywniejsi. Jesień odpowiada za równowagę, zima to czas odpoczynku  i spokoju. Wiosną natomiast wszystko w przyrodzie się odradza, podobnie jak nasz organizm budzi się do życia.

Najważniejsze w diecie pięciu przemian

Kluczem do zdrowia i równowagi organizmu jest wspieranie go poprzez świadomy wybór takich produktów, które w danej szerokości geograficznej są dostępne w sezonie. Odpowiedni dobór składników wspiera konkretne narządy w naszym organizmie, które o danej porze roku w szczególności są narażone na różne dolegliwości. Ten styl odżywiania pozytywnie wpływa na nasz organizm, wprowadza go w stan równowagi i harmonii, dzięki czemu jest zdrowszy. Kuchnia ta jest uznawana za dość prostą we wprowadzeniu do jadłospisu.

Nie trzeba mieć wyjątkowych zdolności kulinarnych, czy być ekspertem kuchni Dalekiego Wschodu, aby gotować zgodnie z tą filozofią. Najważniejsze, aby świadomie dobierać składniki i przygotowywać w odpowiedniej kolejności. Dobrze mieć również odpowiednie narzędzie kuchenne jak dobry blender, który niesamowicie ułatwia i skraca czas przygotowywania posiłków. Szczególnie docenią to fani zup i kremów, które w diecie pięciu przemian są bardzo zalecane.

Zmiany pór roku, czyli zdrowie na talerzu

Każda z przemian odpowiada pięciu smakom: kwaśny (wiosna), gorzki (lato), słodki (późne lato) ostry (jesień) i słony (zima). Każdy ze smaków oddziałuje energetycznie (termicznie) na poszczególne narządy, dlatego też właśnie dobór składników ma ogromny wpływ na organizm.

Wiosną powinien dominować smak kwaśny, który pozytywnie wpływa na żołądek i woreczek żółciowy. Kuchnia chińska poleca jeść w tym okresie kwaśne owoce, kiszonki, pomidory, nabiał, produkty z pszenicy, a do picia zieloną herbatę. Latem, w którym dominuje smak gorzki, powinno się jeść produkty wzmacniające serce i jelito cienkie. Jest to okres, w którym zdecydowanie jesteśmy najaktywniejsi w roku. Poleca się jedzenie produktów żytnich, kaszę gryczaną, dużo ziół, kiełki, pietruszkę, a do picia kawę i czarną herbatę.

Tuż przed początkiem jesieni, późnym latem, w kuchni chińskiej dominuje smak słodki. W tym okresie poszczególne produkty regulują pracę żołądka i śledziony. Wybierajmy zatem słodkie owoce (w Polsce np. jabłka i śliwki, morele czy brzoskwinie, gruszki), marchewkę, ziemniaki. Z warzyw wybierajmy np. brokuły, kalarepę, paprykę słodką. Do tego grzyby, miód, jaja, ryż i kasze jaglaną.

Co jeść?

Koniec lata i jesienią (smak ostry) kuchnia pięciu przemian wskazuje na wspieranie płuc i jelita grubego. W tym okresie starajmy się jeść jak najwięcej brązowego ryżu, czosnku, cebuli, roślin strączkowych, kalafiora, mięsa drobiowego, czy sporo ostrych przypraw.

Zimą (smak słony) wspieramy nerki i pęcherz. Dlatego jedzmy dużo ryb morskich (nie hodowlanych), wieprzowiny, serów pleśniowych, roślin strączkowych i pijmy dużo wody mineralnej.


W diecie pięciu przemian zaleca się, aby zdecydowanie unikać cukru, słodkiego mleka i tłuszczów zwierzęcych. Główną trudnością diety jest to, że trzeba nauczyć się odpowiedniej kolejności łączenia smaków (które następują po sobie), jednak jest to kwestia pewnej wprawy. Dieta jest bardzo zdrowa, opiera się na naturalnych, sezonowych i nieprzetworzonych produktach. Pozwala organizmowi na dojście do równowagi, uodparnia na choroby i różne dolegliwości.

Dieta oparta jest na naturalnych, nieprzetworzonych składnikach, dzięki czemu zdrowo gubi kilogramy i jest najlepszą alternatywą wszystkich popularnych diet odchudzających.

Pamiętajmy, że zdrowie to sztuka. Warto wsłuchać się w swój organizm i jego potrzeby. Nie ma lepszej alternatywy dla leków i suplementów z apteki, niż pyszna i zdrowa kuchnia, a marka Vitamix udostępnia doskonałe narzędzie do pracy i tworzenia, aby pomóc Tobie i Twojej rodzinie w codziennym przygotowywaniu posiłków zgodnych z harmonią natury i twojego organizmu. Powodzenia!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl