Co najchętniej jadają Polacy na drugie danie? Większość osób zgodnie odpowie, że jest to kotlet z ziemniakami i surówką. Czasami ziemniaki zastępują białym ryżem, a kotleta gulaszem, rybą, a także spaghetti. A może by tak odejść na jakiś czas od typowego i tradycyjnego modelu drugiego dania? Warto wprowadzić do naszego jadłospisu zmiany, a tym samym w zdrowy sposób go urozmaicić
fit.pl
2014-07-27 00:00
Udostępnij
Co jeść do drugiego dania?

W tym artykule skupmy się na zamiennikach ziemniaków. Warzywo to jest mocno wpisane w nasze tradycje kulinarne. Jest najchętniej i najczęściej wybieranym warzywem do obiadów i gości na naszych stołach od dawien dawna. Zawiera dużo skrobii, potasu, wapnia, witaminy C i wbrew pozorom nie posiada dużo kalorii. Mimo tylu dobrodziejstw warto od czasu do czasu spróbować czegoś nowego do obiadu.

Co zatem warto wypróbować? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się różnego rodzaju kasze. Każda z nich zawiera wiele kompozycji minerałów i witamin. Która kasza co zawiera? O tym zaraz się przekonamy.

Kasza gryczana

Co zawiera? Błonnik, białko, kwas foliowy, krzem, witaminę B1, żelazo, fosfor, potas, magnez, wapń, lizynę, tryptofan
Właściwości: dzięki zawartości dużej ilości błonnika poleca się ją w problemach czynnościowych jelit; zapewnia poczucie sytości przez dłuższy czas; zawiera białko lepiej przyswajalne od innych białek roślinnych; nie zawiera glutenu.

Kasza jaglana

Co zawiera? Witaminę B1, B2, B6, E, krzem, żelazo, miedź, fosfor, cynk, lecytynę
Właściwości: jest doskonała na wzmocnienie kości i na problemy z niedokrwistością; odpowiednia dla alergików; alkalizuje organizm; wpływa na kondycję skóry; poprawia pamięć i koncentrację; nie zawiera glutenu.

Kasza jęczmienna

Istnieją trzy rodzaje tej kaszy: pęczak, perłowa i łamana
Co zawiera? Błonnik rozpuszczalny, kwas foliowy, witaminę K, wapń, cynk, żelazo, potas, sterole
Właściwości: obniża cholesterol; daje uczucie sytości; wskazana przy problemach krzepliwości krwi; poprawia odporność.

Kuskus
Co zawiera? Białko, witaminę B1, B3, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez
Właściwości: nie podrażnia żołądka; łatwo strawna-odpowiednia dla osób z chorobami układu pokarmowego; zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kasza quinoa – komosa ryżowa
Co zawiera? Białko, mangan, magnez, wapń, żelazo, miedź, fosfor, witaminę E, lizynę
Właściwości: zalecana przy miażdżycy, ma dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych; zawiera białko kompletne-posiadające wszystkie niezbędne aminokwasy; nie zawiera glutenu.

Teraz juz wiemy jakim bogactwem są kaszę. Posiadają wiele ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Warto o tym sobie przypomniec kiedy znowu będziemy chcieli kolejny dzień z rzędu na obiad ugotować ziemniaki. Tak jak było wspominane na początku posiadaja także ważne składniki, lecz nie skupiajmy się tylko na nich. Miejmy na uwadze to, ze kasze sa również bardzo smaczne i mogą stanowić urozmaicenie naszych dań i co najważniejsze dostarczą nam zdrowia.

Agata Soroczyńska

www.dieta.fit.pl