fit.pl mobile logo

Co jeść do drugiego dania?

 Co najchętniej jadają Polacy na drugie danie? Większość osób zgodnie odpowie, że jest to kotlet z ziemniakami i surówką. Czasami ziemniaki zastępują białym ryżem, a kotleta gulaszem, rybą, a także spaghetti. A może by tak odejść na jakiś czas od typowego i tradycyjnego modelu drugiego dania? Warto wprowadzić do naszego jadłospisu zmiany, a tym samym w zdrowy sposób go urozmaicić

W tym artykule skupmy się na zamiennikach ziemniaków. Warzywo to jest mocno wpisane w nasze tradycje kulinarne. Jest najchętniej i najczęściej wybieranym warzywem do obiadów i gości na naszych stołach od dawien dawna. Zawiera dużo skrobii, potasu, wapnia, witaminy C i wbrew pozorom nie posiada dużo kalorii. Mimo tylu dobrodziejstw warto od czasu do czasu spróbować czegoś nowego do obiadu.

Co zatem warto wypróbować? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się różnego rodzaju kasze. Każda z nich zawiera wiele kompozycji minerałów i witamin. Która kasza co zawiera? O tym zaraz się przekonamy.

Kasza gryczana

Co zawiera? Błonnik, białko, kwas foliowy, krzem, witaminę B1, żelazo, fosfor, potas, magnez, wapń, lizynę, tryptofan
Właściwości: dzięki zawartości dużej ilości błonnika poleca się ją w problemach czynnościowych jelit; zapewnia poczucie sytości przez dłuższy czas; zawiera białko lepiej przyswajalne od innych białek roślinnych; nie zawiera glutenu.

Kasza jaglana

Co zawiera? Witaminę B1, B2, B6, E, krzem, żelazo, miedź, fosfor, cynk, lecytynę
Właściwości: jest doskonała na wzmocnienie kości i na problemy z niedokrwistością; odpowiednia dla alergików; alkalizuje organizm; wpływa na kondycję skóry; poprawia pamięć i koncentrację; nie zawiera glutenu.

Kasza jęczmienna

Istnieją trzy rodzaje tej kaszy: pęczak, perłowa i łamana
Co zawiera? Błonnik rozpuszczalny, kwas foliowy, witaminę K, wapń, cynk, żelazo, potas, sterole
Właściwości: obniża cholesterol; daje uczucie sytości; wskazana przy problemach krzepliwości krwi; poprawia odporność.

Kuskus
Co zawiera? Białko, witaminę B1, B3, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez
Właściwości: nie podrażnia żołądka; łatwo strawna-odpowiednia dla osób z chorobami układu pokarmowego; zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kasza quinoa – komosa ryżowa
Co zawiera? Białko, mangan, magnez, wapń, żelazo, miedź, fosfor, witaminę E, lizynę
Właściwości: zalecana przy miażdżycy, ma dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych; zawiera białko kompletne-posiadające wszystkie niezbędne aminokwasy; nie zawiera glutenu.

Teraz juz wiemy jakim bogactwem są kaszę. Posiadają wiele ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Warto o tym sobie przypomniec kiedy znowu będziemy chcieli kolejny dzień z rzędu na obiad ugotować ziemniaki. Tak jak było wspominane na początku posiadaja także ważne składniki, lecz nie skupiajmy się tylko na nich. Miejmy na uwadze to, ze kasze sa również bardzo smaczne i mogą stanowić urozmaicenie naszych dań i co najważniejsze dostarczą nam zdrowia.

Agata Soroczyńska

www.dieta.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl