fit.pl mobile logo

Czy zdrowie odżywianie musi dużo kosztować?

Wiele słyszy się o tym, że nawyki żywieniowe społeczeństwa są złe, że powinniśmy je zmienić i zacząć przywiązywać większą wagę do tego, co spożywamy i w jakich ilościach. Hasła ,,bio’’ , ,,eko’’ ,,bezglutenowe’’ i ,,fit’’ możemy spotkać w każdym sklepie, jednak często nie wiemy, na czym to zdrowe żywienie ma polegać. Jest jeszcze drugi aspekt, czy musi dużo kosztować? Sprawdźmy.

Zdrowie nawyki żywieniowe

Na początek warto przytoczyć podstawowe zasady, których powinniśmy się trzymać, jeśli chcemy zdrowo się odżywiać. No właśnie – zdrowo, czyli jak? Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, substancje mineralne i witaminy. Funkcjonuje błędne przekonanie, że zdrowe żywienie to produkty bez tłuszczu, jednak nie jest do końca prawda. Jak wygląda piramida zdrowego żywienia?

  1. Owoce i warzywa – nieocenione źródło witamin i składników mineralnych, które w znaczący sposób pomagają nam w walce z chorobami, infekcjami czy obniżoną odpornością. Bez owoców i warzyw nie możemy mówić o zdrowym odżywianiu. W warzywach jest sporo błonnika, który pomaga w trawieniu.
  2. Produkty zbożowe – pełnoziarnisty makaron, różnego rodzaju kasze i ryż, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane – to źródło dobrych węglowodanów. Sporo kontrowersji wywołują produkty bezglutenowe. Czy warto ich unikać? Jeśli nie chorujemy na celiakię, to mamy dobrowolność. Warto skonsultować ten temat z dietetykiem lub lekarzem, zanim poddamy się modzie.
  3. Nabiał – tutaj ponownie pojawia się problem nietolerancji laktozy, jeśli jednak nie jesteśmy na nią uczuleni, nabiał powinien znaleźć się w naszej diecie. Jogurty, kefiry, twaróg, maślanki – to źródło białka, soli mineralnych, wapnia oraz żywych kultur bakterii, które są ważne dla flory jelitowej.
  4. Mięso, ryby i jaja - zdrowa dieta powinna zawierać nasycone kwasy tłuszczowe. Warto wybierać mięso ze sprawdzonych źródeł, które nie będzie zawierało sztucznych składników i antybiotyków.
  5. Zdrowe tłuszcze – oleje, orzechy i nasiona będą doskonałym urozmaiceniem potraw, a do tego źródłem składników mineralnych i zdrowych tłuszczy.

Żywność ,,bio’’ i ,,eko’’

Prawda jest taka, że bardzo dużo produktów oznaczonych jako ,,eko’’, z żywnością ekologiczną nie mają zbyt wiele wspólnego. Takie produkty powinny być uprawiane lub hodowane w naturalnych warunkach, bez używania sztucznych pasz i nawozów, bez antybiotyków i innych przyspieszaczy wzrostu. Produkty ekologiczne nie są więc nafaszerowane chemią, jednak tylko te towary z certyfikatem wydanym przez Unię Europejską, są prawdziwymi produktami eko. I choć często na opakowaniu możemy znaleźć zachęcające napisy, to często etykietka ,,eko’’ lub ,,bio’’ jest jedynie chwytem marketingowym, który znacząco podwyższa cenę produktu. Dlatego jeśli chcemy kupować żywność ekologiczną, dokładnie sprawdźmy, z jakiego jest źródła i czy posiada wymagany certyfikat, aby nie paść ofiarą oszustwa.

Ogranicz cukier i sól

Dwa składniki, których powinniśmy unikać w kuchni. O ile sól stosowna jest do podkreślenia smaku, o tyle cukier jest całkowicie zbędny. Warto ograniczyć więc oba produkty, a zamiast cukru używać do słodzenia używać np. miody czy syropu z agawy. Czytajmy też etykiety! Jeśli w składzie znajdziemy takie elementy, jak syrop glukozowo-fruktozowy, syrop glukozowy, cukier czy cukier inwertowany.

Jak jeść, by jeść zdrowo?

Oprócz odpowiednich produktów, powinniśmy przywiązywać dużą wagę do ich przygotowania. Unikajmy przede wszystkim smażenia potraw w głębokim tłuszczu. Jeśli gotujemy warzywa, lepszą opcją będzie zrobienie tego na parze, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych i witamin. Powinniśmy zrezygnować z gotowych dań, które możemy kupić w sklepie czy produktów. wysoko przetworzonych. Kierujmy się zasadą, że jesteśmy tym, co jemy – jeśli będziemy unikać niezdrowych produktów, nasz organizm na pewno nam się odwdzięczy.

Pamiętajmy o tym, by jeść regularnie. 4-5 posiłków w odstępie 3-4 godzin będzie optymalnym rozwiązaniem. Ważne jest także, aby pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Unikajmy słodyczy, napojów gazowanych czy fast foodów. Jeśli nasze nawyki żywieniowe zmienią się, na pewno odczujemy to na naszym samopoczuciu, a także wyglądacie – promienna cera bez niedoskonałości, zdrowe i lśniące włosy czy mocne paznokcie to tylko niektóre z pozytywnych efektów zdrowego żywienia.

Zdrowe żywienie nie musi być drogie. Korzystajmy z owoców i warzyw, które są dostępne w sklepach zgodnie z sezonem, wtedy ceny będą niższe. Nie musimy kupować żywności ekologicznej, jeśli będziemy pamiętać o tym, by mądrze komponować posiłki.

Aktywność fizyczna

Jeśli chcemy zadbać o kondycję, samo żywienie nie wystarczy. Koniecznie wprowadźmy do swojego planu dnia czas na sportową aktywność. Siłownia, fitness czy bieganie poprawią naszą sylwetkę, ale dostarczą również porządnej dawki endorfin. Szybka gotówka w Profi Credit może pomóc np. w zakupie butów do biegania wysokiej jakości czy bieżni, aby móc trenować w domu, jeśli w naszej okolicy nie znajdziemy odpowiedniego miejsca do biegania. Szybka gotówka często może być spłacana w ratach, dzięki czemu możemy zaplanować taki wydatek w miesięcznym budżecie. Pamiętajmy jednak, że szybka gotówka wymaga terminowej spłaty, dlatego zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania finansowego upewnijmy się, że nie będzie stanowiło dla nas dużego obciążenia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl