Co zrobić, żeby być pełnym wigoru? Żeby nasz wygląd nie zdradzał ile mamy lat? Jest rozwiązania - dieta
fit.pl
2008-04-23 00:00
Udostępnij
Dieta młodości
Co zrobić, żeby być pełnym wigoru, a nasza wygląd, zwłaszcza kondycja skóry, nie zdradzała ile mamy lat? Wystarczy, że zmienimy kilka nawyków żywieniowych, wprowadzimy je do codziennego menu i będziemy ich przestrzegać.

salatkazbrokulowWłaściwa dieta złagodzi znamiona procesu starzenia, poprawi nastrój, da chęć do życia – zapewnia w swojej książce "Jedzenie, którego pożądamy” Ellie Krieger. Amerykańska dietetyczka radzi, co jeść, by zachować młodość ciała i ducha. Autorka zachęca czytelników do spożywania produktów pełnoziarnistych, zielonych warzyw, bakalii, odtłuszczonego mleka, jogurtów i herbat.

Listę odmładzających produktów otwierają produkty pełnoziarniste. Dietetyczka odradza jedzenie jasnego pieczywa. Ciemny chleb czy bułka grahamka zawierają więcej witamin i są mniej tuczące. Kromka białego chleba to 128 kcal, taka sama kromka chleba ciemnego pełnoziarnistego - 100 kcal. Po drugie, w naszym menu raz dziennie powinniśmy jeść jakieś zielone warzywo. Jest wiele możliwości, np. brokuły, szpinak czy zielony groszek. To spora dawka żelaza, wapna, witamin A, B i C.

Sporym zastrzykiem minerałów i witamin dla naszej skóry będą bakalie np. migdały, rodzynki, orzechy i pestki np. dyni czy słonecznika. To propozycja Krieger na przekąskę w ciągu dnia. Pamiętaj, by nie jeść ich więcej niż 1/3 szklanki dziennie. grahamki

Zachować młodość pomoże nam także herbata – czarna i zielona. Możemy pozwolić sobie na wypicie co najmniej 4 filiżanek dziennie tego napoju. Napar herbaciany reguluje procesy trawienne, zawiera również przeciwutleniacze, które hamują rozwój wolnych rodników, winnych starzeniu się komórek. Na deser proponuje jogurt lub mleko, które koniecznie musi być odtłuszczone. Jogurty zawierają kultury bakterii, pobudzające system trawienia i chroniące nas przed grzybicami i infekcjami. Mleko dostarczy witaminę D i wapń, które wzmacniają kości.

Nie ma jednak co liczyć, że dieta młodości odmłodzi nas o kilka dekad, ale lista produktów proponowanych przez dietetyczkę z pewnością dostarczy wiele cennych minerałów i witamin, co pozwoli dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

www.fit.pl