Dieta = wyrzeczenia. Prawda, ale niezupełna

Słowo dieta każdemu kojarzy się udręką, pasmem wyrzeczeń i okresem burczenia w żołądku. Konieczność rezygnacji ze spożycia pewnych produktów spożywczych można jeszcze znieść, ale walka z głodem wydaje się z góry przegrana
fit.pl
2014-03-24 00:00
Udostępnij
Dieta = wyrzeczenia. Prawda, ale niezupełna

Dieta wcale nie musi być straszna, jak ją malują. Prawidłowo ułożona uwzględnia mniej kaloryczne zamienniki lubianych produktów i nie dopuszcza do głodowania. Nie chodzi bowiem o to, aby utrudnić człowiekowi życie i „ukarać” za zbędne kilogramy. Zadaniem dietetyka jest tak zbudować dietę, aby prawidłowo odżywić pacjenta, a jednocześnie uzyskać deficyt energetyczny, który pozwoli na spalenie i utratę zbędnych kilogramów.

dieta(1)

Jak dobra sukienka

Wiele osób stosujących dietę zadaje sobie następujące pytanie: dlaczego dieta cud na mnie nie działa? Otóż odpowiedź jest prosta: dieta cud nie istnieje. Nie ma uniwersalnego systemu odchudzania, który będzie skuteczny dla każdego stosującego go człowieka. Każdy jest chodzącą indywidualnością. Posiada inną masę, wzrost, wykonuje inną pracę, inną aktywność fizyczną. Przyczyny nadwagi, czy otyłości też są rozmaite. Ktoś może powiedzieć, że nadwyżka kilogramów zawsze jest pochodną nadmiaru ilości spożywanego jedzenia – owszem, ale każdy zjada inne rzeczy, a wbrew pozorom to ma duże znaczenie. Przecież podstawą diety jest zmniejszenie podaży kalorii, ale trzeba wiedzieć, w którym momencie zaoszczędzić i zmniejszyć ilość spożywanej energii. Ponadto dieta odchudzająca ma być tak przygotowana, aby maksymalnie ułatwić jej stosowanie. To nie tak, że dieta ma męczyć i zniechęcać każdego dnia. Dieta ma współgrać z potrzebami i gwarantować upragniony efekt utraty kilogramów. Zadaniem dietetyka jest stworzenie programu możliwie najbardziej zoptymalizowanego do sytuacji pacjenta poradni żywieniowej. Dlatego warto zafundować sobie prywatną wizytę i odrobinę luksusu, bo podczas odchudzania dieta „uszyta” dla koleżanki nie pomoże i nie będzie pasować, jak ulał.

Tylko dla Ciebie

Dieta odchudzająca będzie skuteczna jedynie w przypadku, gdy zostanie opracowana z uwzględnieniem indywidualnych zwyczajów i preferencji. Powinna ona być „skrojona” niczym przysłowiowa sukienka, czy garnitur. Uniwersalne diety zaczerpnięte z kolorowych magazynów, czy stron internetowych zwykle nie przynoszą oczekiwanych efektów. Owszem – są one szacowane na pewną kaloryczność, ale przecież nigdy nie wiadomo, ile kalorii spożywasz każdego dnia, więc nie wiesz, czy 1700kcal już wywoła u Ciebie efekt odchudzający, czy jeszcze nie. Może w Twoim przypadku trzeba zejść do niższego pułapu energetycznego. I odwrotnie, jeśli jesteś przyzwyczajona do codziennej diety obfitującej w więcej kalorii, to na takiej 1700kcal będziesz cierpieć z głodu i zbyt szybko osłabniesz. Ważny jest też czas, jaki zamierzasz poświęcić na dojście do wymarzonej sylwetki. Te wszystkie aspekty bierze pod uwagę specjalista i tworzy oryginalny produkt przeznaczony tylko dla ciebie, którego zadaniem jest spełnienie twoich oczekiwań.

Osobisty dietetyk

Osobisty kontakt z dietetykiem umożliwia dostosowanie terapii odchudzającej do aktualnego stanu zdrowia oraz współistniejących chorób. Niektóre jednostki chorobowe wykluczają działania na niskim poziomie energetycznym. Dietetyk ustala ilość kalorii w porozumieniu z pacjentem. Dieta zawsze musi być dopasowana do aktywności fizycznej i rodzaju treningu. Jadłospis układany na bieżąco umożliwia uwzględnienie zjawiska sezonowości produktów i wykorzystanie jak największej ilości tych świeżych, prosto z krzaka. W miejsce typowych produktów dietetyk proponuje żywność alternatywną o niższej kaloryczności. Bardzo istotnym jest fakt możliwości omówienia z osobą chcąca się odchudzić aspekt preferencji i awersji żywieniowych. W „osobistej” diecie wyklucza się produkty, których pacjent nie lubi, nie toleruje, bądź też ma na nie alergię. Tym samym program odchudzający staje się bardzo zindywidualizowany, co ułatwia jego wprowadzenie w życie i uzyskanie oczekiwanych efektów. Dieta jest dopasowywana do prywatnego trybu pracy osoby, z uwzględnieniem ilości posiłków i wygodnych godzin ich spożywania.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl