Jak schudnąć? 10 rad na temat wiosennego odchudzania

Jeżeli nadal nie jesteś zadowolona ze swojej wagi, wypróbuj nasze porady. Nie licz na szybkie efekty, raczej zacznij od drobnych zmian w swoim stylu odżywiania. Tylko systematyczne, konsekwentne zmiany w nawykach żywieniowych zapewnią Ci trwały spadek wagi 
fit.pl
2014-05-16 00:00
Udostępnij
Jak schudnąć? 10 rad na temat wiosennego odchudzania

Oto najważniejsze wskazówki wiosennego odchudzania1. Zapomnij o dietach cud
Żadne szybkie diety cud nie sprawią, że trwale schudniesz. Możesz co najwyżej odwodnić sobie organizm i namieszać w przemianie materii. Pierwsze co zatem powinnaś zrobić to wyrzucić wszystkie gazety z poradami na szybkie schudnięcie. Uważaj też na gotowe jadłospisy – nie każdy ma ochotę zjeść w danym dniu, to co akurat w diecie jest rozpisane, a poza tym, możesz mieć trudności z przyswajaniem niektórych produktów (np. nietolerancja laktozy, trudności z trawieniem surowych warzyw).

2. Znajdź sobie grupę wsparcia
Byle prawdziwą. Mogą to być dziewczyny na forum internetowym, może to być mama, przyjaciółka, mąż. Jedyna zasada – grupa wsparcia musi być prawdziwa, czyli ma ciebie wspierać i motywować. Nie może to być kółko wzajemnego narzekania typu "O rany jaka jestem gruba", czy "Dzisiaj nie wytrzymałam i zjadłam czekoladę." Najlepiej sprawdzają się najbliźsi jako koło wsparcia – wtedy możecie z mężem ustalić, że przestajecie kupować słodycze, a w każdy weekend każde z was przygotowuje nową, zdrową potrawę.

3. Pij rano ciepłą wodę z cytryną
To jedna z porad, którą najszybciej i najłatwiej wcielić w życie. Szklanka ciepłej (koniecznie ciepłej!) wody z odrobiną soku z cytryny wypita na czczo wspomoże twoją przemianę materii.

4. Zawsze jedz śniadania
Po ciepłej wodzie z cytryną, przygotuj sobie sobie wartościowy posiłek. Jeżeli jedzenie śniadań w domu jest niemożliwe, bądź stanowi dla ciebie nierealny cel, to przygotuj sobie śniadanie, które zjesz w pracy. Uwaga! Jeżeli lubisz kawę, powinnaś ją wypić najwcześniej godzinę po wartościowym śniadaniu.

5. Unikaj cukru
Jeżeli jednak wyeliminujesz z diety słodycze (cukierki, batoniki), różne gotowe płatki typu cornflakes (każde są pełne cukru), nie będziesz jeść kupnych ciast i ciastek, zrezygnujesz ze słodzonych napojów i nie będziesz dosładzać kawy, herbaty itd – to już drastycznie obniżysz ilość cukru w diecie. Ponieważ jednak nie jesteś robotem i każda kobieta ma czasem ochotę na coś słodkiego, wybieraj mądrze: suszone owoce są zdrowe, a przy tym słodkie, możesz także upiec samemu ciasteczka owsiane z miodem.

6. Zminimalizuj ilość nabiału w diecie
Unikaj margaryn, tłustego mleka, serów – wszystkie produkty z mleka krowiego są trudne do strawienia i zakwaszają organizm. Od mleka i nabiału można się odzwyczaić dość szybko i równie szybko odczuwana jest poprawa samopoczucia. Możesz sobie pozwolić czasem na jogurt naturalny, zwłaszcza gdy za oknem będzie cieplej. Jeżeli chodzi o wapń w diecie – dostarczaj go z roślin strączkowych.

7. Złe tłuszcze zastąp dobrymi
W twojej kuchni powinny się znajdować dobre oleje (z oliwek, z awokado), a nie powszechnie kupowany olej rafinowany. Dlatego zanim kupisz olej czy oliwę czytaj etykiety. Do diety wprowadź dobre tłuszcze: z orzechów, z ryb, pestek dyni i słonecznika, z awokado. Ogranicz za to czerwone mięso – jest trudne do strwawienia, zatyka tętnice i powoduje problemy z masą ciała.

8. Ostatni posiłek jedz wcześnie
Większość kobiet od razu przybiera na wadze, gdy pozwala sobie na spożywanie późnych kolacji. Jezeli jeszcze owa późna kolacja to kanapka z wędliną i serem – gwarantujesz sobie zmianę rozmiaru odzieży na większy. Zatem kolacje jadaj wcześnie, pozwól sobie poczuć głód rano i zjeść ze smakiem pełnowartościowe śniadanie.

9. Pij wodę i herbatki ziołowe
Pij dużo wody (najlepiej przegotowanej, ciepłej), spożywaj także herbatki ziołowe. Odchudzaniu i w ogóle kobietom sprzyja herbatka z pokrzywy – poprawia przemianę materii i ma własności odwadniające.

10. Warzywa, warzywa, warzywa
Codziennie jedz warzywa. Baw się mieszaniem smaków i składników – gotuj zupy warzywne własnego pomysłu (doskonałe na kolację!), przygotowuj gulasze warzywne i warzywne leczo. Jeżeli nie masz problemu z trawieniem surowych warzyw – zaopatrz się w sokowirówkę i próbuj warzywnych soków!

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl