Otyłość i nadwaga to problemy, które trawią współczesne społeczeństwo. Dlatego też każdy z nas stara się znaleźć dla siebie dietę odchudzającą. Jak znaleźć tą właściwą?
fit.pl
2015-01-04 00:00
Udostępnij
Zdrowe odchudzanie zgodne z wiekiem
odchudzanie1Nie oszukujmy się odchudzanie nie u wszystkich wygląda tak samo. Inaczej chudnie nastolatek, inaczej trzydziestolatka, a jeszcze inaczej senior.

Odchudzanie dzieci

W przypadku dzieci zbyt duża ilość kalorii w diecie oraz zbyt mało ruchu powodują szybkie przybieranie na wadze. Co więc zrobić, gdy naszego dziecka jest „za dużo”? Przede wszystkim musisz zapewnić dziecku maksymalną ilość ruchu i ograniczyć ilość spożywanych przez niego kalorii. Podstawowa trudność w realizacji tych zaleceń związana jest z koniecznością zmiany stylu życia całej rodziny. Nie da się przecież przygotowywać osobnych posiłków dla dziecka i pozostałych domowników. Trudno jest też zachęcić dziecko do aktywności fizycznej samemu przesiadując na kanapie. Ważne jest podkreślenie, że odchudzanie dzieci nie może przybierać formy drastycznego głodzenia, jaką czasami stosują dorośli. Rozwijający się organizm dziecka potrzebuje bowiem stałej dostawy wszystkich składników odżywczych. Wskazana jest każda forma aktywności fizycznej. Jest wiele dyscyplin sportowych. Na pewno Twoje dziecko polubi którąś z nich. Staraj się ćwiczyć razem z dzieckiem. Dzieci bardzo lubią spędzany wspólnie czas. Pomyśl o tym, że wzmocni to też waszą więź. Unikaj wożenia dziecka wszędzie samochodem. Pamiętaj, że nogi służą do chodzenia. Zachęcaj dziecko do zabaw z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Zwracaj uwagę na to, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i komputerem.

Pamiętajmy, że do 7 roku życia nie należy stosować diet odchudzających. W przypadku dzieci poniżej 7 roku życia mówimy jedynie o modyfikacji doboru produktów spożywczych, ograniczeniu słodyczy, napojów gazowanych, produktów typu fast-food, natomiast nie możemy zastosować diety z ograniczeniem kaloryczności.

By nastolatek był FIT Juniorem

Nastolaki, u których stwierdzono nadwagę, bądź otyłość powinny przejść na dietę o obniżonej kaloryczności. U takich osób wartość energetyczna całodziennego pożywienia powinna wynosić około 1200 – 1400 kcal.

Dorastającym nastolatkom, borykającym się z nadwagą, powinniśmy zapewnić odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy do rozwijającego się organizmu niezbędnych składników. Nastolatki, przechodzące na dietę odchudzającą, muszą  zrezygnować ze słodyczy, słodzonych napojów gazowanych, soków owocowych, napoi mlecznych fermentowanych. Należy również pamiętać, aby wybierać dla naszego nastolatka produkty z pełnego ziarna: chleb razowy, bułki grahamki, grube kasze (gryczana, pęczak), ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty. Ograniczyć powinniśmy również tłuszcze. Tak więc przygotowując posiłek dla naszego juniora musimy zrezygnować z klasycznego duszenia, pieczenia oraz smażenia. Może je zastąpić pieczenie w folii, rękawie, gotowanie na parze, grillowanie lub duszenie w niewielkiej ilości oleju (1 łyżeczka na porcję) oraz wody. Należy również zrezygnować z tłustych mięs (wieprzowina), wędlin (mielonki, parówki, pasztety, kiszki, kiełbasy, kabanosy), pełnotłustych produktów mlecznych.

Odchudzające się nastolatki powinni zadbać również o odpowiednią ilość warzyw i owoców w swojej diecie. Przy czym warzywa można jeść w nieograniczonych ilościach. Z owocami należy uważać, gdyż zawierają one więcej cukrów (fruktozy), co czyni je bardziej kalorycznymi. Owoce powinny być spożywane w ilości ok. 200 g dziennie. Dlatego też zachęcajmy nasze dzieci do jedzenia jak największej ilości warzyw (zarówno w postaci surowej, gotowanej i pieczonej) Najlepiej, jeśli warzywa pojawią się w każdym posiłku. Owoce zaś winny być traktowane jak słodki deser, np. w połączeniu z jogurtem czy mlekiem.

Odchudzanie dwudziesto- i trzydziestolatek

Zmorą dwudziestolatek są przybywające kilogramy w talii, biodrach i na udach. Związane jest to z tym, że w tym wieku dziewczyny dużo czasu poświęcają na naukę, prowadząc przy tym siedzący tryb życia. Dlatego też nie mogą bezkarnie objadać się pizzą czy hot dogami. Jednak nie obawiaj się, że w tym wieku musisz stosować dietę, która jest pasmem wyrzeczeń. W tym wieku bowiem masz jeszcze dobrą przemianę materii i łatwo możesz pobudzić organizm do spalania nagromadzonych zapasów. Zacznij się ruszać więcej niż dotychczas, idź na basen, rower lub do fitness klubu. Odstaw hamburgery, napoje gazowane i wszelkie inne niezdrowe przekąski. Twoje menu powinno być bogate w węglowodany, które nie tuczą, a dostarczają do organizmu cenne składniki. No i oczywiście nie zapominaj o wartościowych warzywach i owocach.

Kobieta trzydziestoletnia żyje bardzo intensywnie – jest zabiegana, wciąż się przemieszcza między pracą a domem, wychowuje dzieci i prowadzi dom. Taki tryb życia może być przyczyną złych nawyków żywieniowych. Zabiegana zapomina o zjedzeniu śniadania, zamiast obiadu zjada batonik, a wieczorem nie może oderwać się od lodówki. Co więc zrobić by utrzymać prawidłową masę ciała? Nic prostszego. Wyeliminuj z menu węglowodany i słodycze. Codziennie jedz pięć niskokalorycznych posiłków, przekonaj się też do relaksującej jogi i spacerów. W tym wieku organizm domaga się znacznie mniej produktów energetycznych. Dlatego w twoim menu powinno być jak najmniej potraw wysoko tłuszczowych, dużo warzyw i owoców, a czerwone mięso warto częściej zastąpić rybami. I co najważniejsze - powinnaś znaleźć minimum 10 minut dziennie na ćwiczenia, które nie dopuszczą do odkładania się tkanki tłuszczowej. I rewelacyjny wygląd masz w kieszeni.

Odchudzający się senior

Niektórzy mówią, że prawdziwe życie zaczyna się po 40. To prawda, ale jest to również czas, gdy tempo naszego metabolizmu znacznie spada, a nadmiar kalorii jest zamieniany w tłuszcz, nadwaga może wyraźnie odbijać się na zdrowiu. Jeżeli więc zaczniemy stopniowo przybierać na wadze, Warto zastanowić się, czy nasze codzienne menu nie dostarcza nam zbyt wielu niepotrzebnych kalorii (słodycze, słodkie napoje, tłuste posiłki, dużo jasnego pieczywa). Jeśli tak, koniecznie trzeba dzienną dietę zmodyfikować i dodać najbardziej lubianą formę aktywności fizycznej. Jeżeli nie odpowiada nam basen, rower, aerobik czy jogging, warto pokusić się choćby o zwykły, półgodzinny spacer z psem cztery razy w tygodniu.

Nie eksperymentuj z dietami cud, odchudzaj się z głową i powoli. Ponieważ w tym okresie życia zapotrzebowanie na energię znacznie się zmniejsza, należy bardzo uważnie komponować dietę. Najbezpieczniej jest jeść mało, ale częściej, wprowadzając do menu owoce. Aby dostarczyć tak potrzebnego (szczególnie w tym wieku) białka jedz ryby, chude mięso, fasolę, pieczywo żytnie. Dużo spaceruj i ćwicz, wtedy pobudzisz do pracy własny organizm.

Czytaj więcej:

www.zdrowie.fit.pl