Domowe kostki rosołowe - przepis less waste

Wiele osób nie szanuje żywności, marnując ją i wyrzucając ogromne jej ilości, podczas gdy tysiące ludzi na świecie wciąż boryka się z problemem głodu. W jaki sposób przyczynić się do poprawy tej sytuacji? Warto zacząć od siebie oraz własnej kuchni.
2022-05-17 00:00
Udostępnij
Domowe kostki rosołowe - przepis less waste

Kuchnia less waste

Aby choć w niewielkim stopniu przyczynić się do zmniejszenia zatrważającego problemu marnowania jedzenia, warto wprowadzić do swojej kuchni kilka praktycznych zasad z filozofii less bądź zero waste. Polega ona na tym, aby możliwie jak najwięcej posiadanych produktów w tym wypadku spożywczych wykorzystywać do maksimum. Ponadto przed każdymi zakupami sporządzać szczegółową listę zakupów, a nabyte towary odpowiednio przechowywać, tak aby pozwolić im zachować świeżość możliwie najdłużej.

Domowe kostki rosołowe – gotowanie bez marnowania

Wiele osób w swojej kuchni używa popularnych kostek rosołowych poprawiających smak potraw. Chcąc wprowadzić do swojej kuchni filozofię less waste, warto sklepowe ulepszacze zamienić na naturalne kostki rosołowe, stworzone wyłącznie z tego, co już znajduje się w naszej kuchni. Kostki można wykonać zarówno w wersji mięsno-warzywnej, jak i wegetariańskiej, dopasowując ich składniki do swoich ulubionych smaków. Zdecydowanie warto wprowadzić do swojej kuchni tego rodzaju naturalne dodatki, będące prostym sposobem na gotowanie bez marnowania. Co więcej, samodzielnie wykonane kostki rosołowe pozwolą nam także zaoszczędzić kilka złotych.

Kostki rosołowe less waste – przepis

Domowe kostki rosołowe są niezwykle proste do przygotowania. Wystarczy jedynie z gotowego bulionu warzywnego lub rosołu wyłowić kilka warzyw marchewkę, kawałek selera, pietruszkę, por, cebulę czy kalarepkę i zalać je odrobiną zupy. Możemy dodać także nieco tłuszczu z wywaru oraz przyprawy według uznania sól, pieprz, jak również natkę pietruszki. Całość blendujemy, a następnie porcjujemy i umieszczamy w pojemniku na lód. Otrzymaną masę możemy także przechowywać w słoiku, wydzielając sobie po łyżce przyprawy, jednak pierwszy ze sposobów jest rozwiązaniem znacznie praktyczniejszym i bardziej wygodnym.

Do domowych kostek rosołowych możemy użyć również umytych obierków z surowych warzyw, które dodajemy do sałatek, czy surówek.

W ten sam sposób możemy również stworzyć ziołowe kostki do smażenia. Wystarczy kilka łyżek wywaru z gulaszu czy warzywnej potrawki, ulubione przyprawy oraz oliwa. Całość, podobnie jak w przypadku kostek, rozdzielamy na porcje i gotowe! Jedna lub dwie kostki stanowić będą aromatyczną bazę do wielu rozmaitych dań!