fit.pl mobile logo

Infuzowana oliwa z oliwek - domowy przepis

Oliwa z oliwek zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Niewielu z nas wie, że smakową oliwę z oliwek można łatwo przygotować samemu w domu. Prezentujemy przepisy na własną, smakową oliwę z oliwek

Podstawowe oliwy smakowe to: oliwa chilli - nadaje potrawom pikanterii, powstaje przez dodatek małych papryczek chilli do oliwy; oliwa ziołowa - stosowana do sałatek, spaghetti i makaronów, otrzymuje się ją przez włożenie do oliwy gałązek lub liści różnych ziół; oliwa czosnkowa - doskonała do pizzy, marynat, sałatek i zapiekanek, do oliwy dodaje się ząbki czosnku; oliwa z rozmarynem - stosowana do aromatyzowania mięs. Nie musisz kupować ich w sklepie, równie dobrze możesz przygotować je samemu.

Przygotowując smakową oliwę z oliwek, należy jedynie przestrzegać kilku reguł:

  • wykorzystać oliwę dobrej jakości, koniecznie z pierwszego tłoczenia (tak zwaną extra virgin);
  • butelka powinna być bezwzględnie czysta i sucha (inaczej oliwa spleśnieje);
  • składniki muszą być świeże i aromatyczne;
  • oliwę powinno przechowywać się w chłodnym i ciemnym miejscu, dobrze zamkniętą;
  • jeśli zużyliśmy tyle oliwy, że przyprawa (zioło, czosnek, papryczki) nie są zanurzone już w płynie, należy jak najszybciej uzupełnić poziom oliwy ew. dodając przyprawę.


Smakowa oliwa z oliwek z rozmarynem

4 obrane ząbki czosnku, 1/2 obranej z pierwszej łuski szalotki oraz 5–6 opłukanych i delikatnie osuszonych gałązek świeżego rozmarynu włóż do butelki z dość szeroką szyjką, zalej oliwą extra vergine. Butelkę szczelnie zamknij korkiem. Odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce. W identyczny sposób możesz zrobić oliwę bazyliową, tymiankową czy oregano.

Smakowa oliwa z oliwek z chili

Do 1/2 l oliwy wrzuć w całości 5 umytych i osuszonych papryczek chili. Odstaw szczelnie zamknięte w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Pikantna oliwa extra vergine jest najlepsza do potraw o mocnych smakach, gęstych zup, do przygotowania warzyw na patelni, do doprawienia bruschetty, carpaccio oraz świeżych sałat charakteryzujących się mocnym smakiem – na przykład cykorii czy rukoli.

Smakowa oliwa z oliwek z czosnkiem

Obierz 4 ząbki czosnku, lekko rozgnieć i wrzuć do butelki z ½ oliwy. Oliwa powinna przejść smakiem i zapachem czosnku już po kilku dniach. Oliwa z czosnkiem nadaję się wyśmienicie do sałatek, pizzy, marynat.

Smakowa oliwa z oliwek z ziołami

2 łyżki stołowe dowolnej mieszanki świeżych, posiekanych ziół (majeranek, kolendra, bazylia, oregano, jałowiec, tymianek) wsyp do butelki, zalej 1/2 l oliwy, wymieszaj. Szczelnie zamknij i odstaw w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Co 2 dni potrząsaj butelką, aby zioła nie osadzały się na ściankach. Przecedź przez gazę do innej butelki. Trzymaj w lodówce. Oliwa ziołowa jest świetna do spaghetti – zarówno do przyprawiania sosów, jak i mieszania z ugotowanym makaronem.

Smakowa oliwa z oliwek z owocami

Słodki smak oliwy uzyskamy poprzez dodanie kawałków jabłka lub cytryny i kilku migdałów do oliwy extra virgin. “Słodka” oliwa extra vergine o delikatnym zapachu jest doskonała do ryb, owoców morza, do przygotowania majonezu i sosów oraz do sałat dla wszystkich tych, którzy uważają tradycyjny smak i zapach oliwy extra vergine za zbyt intensywny.

www.dieta.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl