fit.pl mobile logo

Jak przyrządzać sałatki?

Sałatka może być wykwintną przystawką, którą podamy na przyjęciu, jak i szybkim posiłkiem, który zjemy w pracy. Jak przyrządzać sałatki, by były smaczne i zdrowe?  
Sałatka to potrawa przyrządzana głównie z rozdrobnionych warzyw (surowych lub gotowanych), ale jej podstawę mogą stanowić też inne składniki takie jak owoce, ryż, kasza czy makaron. Typowymi składnikami sałatek są również jajka, sery, wędliny, pieczone mięso, ryby, nasiona strączkowe, kiełki nasion, orzechy oraz dodatki takie jak przyprawy i sosy przyrządzane najczęściej na bazie oliwy, majonezu, śmietany czy jogurtu. Ze względu na dużą dowolność, co do doboru składników, przyjęło się przekonanie, że sałatkę można przygotować niemalże ze wszystkiego, co znajdziemy w lodówce (np. resztek z wczorajszego obiadu). Niewątpliwą zaletą sałatek jest szybki i prosty sposób przyrządzenia – wystarczy pokroić składniki, doprawić i wymieszać. Brzmi banalnie, ale uzyskanie smacznej i zdrowej kompozycji wcale nie jest takie proste.

Przede wszystkim warzywa

Warzywa decydują nie tylko o smaku sałatek, ale również konsystencji (mogą być miękkie, twarde lub chrupkie) i wyglądzie (kolory, kształty). Powinny być one świeże lub jak najmniej przetworzone. Nie brzmi to odkrywczo, ale często do przygotowania sałatek wybieramy warzywa w puszce (np. groszek, kukurydza, fasola). Jest to z pewnością wygodne, ale musimy pamiętać, że warzywa z puszki zawsze będą miały nieco gorszą barwę, smak, no i zdecydowanie mniej witamin i składników mineralnych niż te świeże czy mrożone.

Sztuka komponowania

Ilość składników jakie możemy wykorzystać do przygotowania sałatek jest nieograniczona, jednak nadmierna różnorodność nie zawsze jest korzystna. Dobierając składniki musimy wziąć pod uwagę to, by pasowały do siebie pod względem smakowym i kolorystycznym. Jeśli sałatka ma stanowić samodzielny, prawidłowo zbilansowany posiłek zadbajmy o to, by oprócz warzyw zawierała składniki dostarczające węglowodanów złożonych (makaron, ryż, kasza kus-kus, gotowane ziemniaki) oraz białka (pieczone mięso, wędzona ryba, jajko, ser, nasiona strączkowe, orzechy). Korzystny jest również dodatek przypraw smakowych, zwłaszcza świeżych i suszonych ziół, które poprawiają trawienie i wnoszą do potrawy substancje o działaniu prozdrowotnym.

Niezbędny dresing

Dodatek sosu do sałatki podnosi jej walory smakowe, wiąże zawarte w niej składniki, zabezpieczenia witaminy (zwłaszcza witaminę C, która dość łatwo ulega utlenianiu) i zapobiega wysychaniu. Jeśli nie chcemy, żeby sałatka była zbyt kaloryczna unikajmy nadmiaru majonezu, śmietany, oleju czy oliwy. Aby zminimalizować zawartość tłuszczu do przygotowania sałatkowego dressingu możemy wykorzystać jogurt naturalny, kefir, maślankę, sos pomidorowy lub sok z cytryny.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl