Woda jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Nasze ciało w 60-70% procentach właśnie się z niej składa. Jest niezbędnym elementem potrzebnym do przeprowadzenia większości procesów zachodzących w organizmie człowieka m.in. w procesach przemiany materii, regulacji temperatury ciała, transportu składników odżywczych, usuwaniu produktów czy przemiany materii. Dlatego tak ważne jest, żeby była integralnym elementem naszej codziennej diety
2018-04-24 00:00
Udostępnij
Jaka woda zdrowia doda?

Wg Światowej Organizacja Zdrowia dzienne spożycie wody powinno kształtować się na poziomie 30 ml na każdy kilogram ciała, czyli średnio od 2 do 2,5 litrów. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę jest bardzo zmienne i jest uzależnione od stanu zdrowia (np. w kamicy nerkowej zalecane jest spożywanie większej ilości płynów), wieku, płci, rodzaju stosowanej diety (np. duża podaż błonnika prowadzi do większej utraty wody), temperatury oraz wilgotności otoczenia, poziomu aktywności fizycznej, wysokości n.p.m., a także okresu ciąży czy laktacji. Jaką wodę wybrać podpowiada dietetyk, Łukasz Sieńczewski, ekspert programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii.

Woda - mineralna czy źródlana?

Półki sklepowe uginają się pod różnymi rodzajami wód. Często gubimy się w ich ofercie i wybieramy ją intuicyjnie. Warto jednak wiedzieć co pijemy, żeby sobie nie zaszkodzić. Najczęściej spotykanym podziałem wód jest podział na naturalną wodę źródlaną, naturalną wodę mineralną oraz wodę stołową – tłumaczy Łukasz Sieńczewski. Woda źródlana i woda mineralna wydobywane są z naturalnych, pierwotnie czystych podziemnych źródeł. Woda mineralna zawiera więcej cennych składników mineralnych (powyżej 500 ml/l) takich jak: magnez, sód, wapń czy żelazo. Dlatego polecana jest osobom, które mają zwiększone zapotrzebowanie na te substancje m.in. uprawiającym sport czy cierpiącym na dolegliwości żołądkowe. Przy wyborze wody mineralnej należy zwrócić uwagę na jej skład i uwzględnić indywidualne potrzeby własnego organizmu. Woda źródlana zawiera maksymalnie 500 mg/l składników mineralnych, dzięki czemu łagodniej oddziałuje na organizm. Można ją pić bez większych ograniczeń. Jest także polecana dla dzieci. Woda stołowa to mieszanka naturalnej wody źródlanej z niektórymi składnikami mineralnymi. Są zazwyczaj znacznie uboższe w ważne dla zdrowia składniki. Kupując wodę powinniśmy starać się jak najczęściej sięgać po tę w butelkach szklanych, które w przeciwieństwie do opakowań plastikowych nie wydzielają substancji potencjalnie szkodliwych dla naszego zdrowia. Jeśli wybierzemy natomiast wodę w butelkach plastikowych starajmy się nie poddawać ich ekspozycji na promienie słoneczne oraz wysoką temperaturę, gdyż wpływa to na zwiększenie migracji substancji z opakowania do wody.

Woda z kranu – pić czy nie pić?

Woda płynąca z kranu podobnie jak woda mineralna czy źródlana pochodzi ze źródeł naturalnych, natomiast podlega ona innych procesom oczyszczania zanim trafi do sieci wodociągowej. Do dezynfekcji wody w instalacjach wodociągowych obecnie najczęściej stosuje się chlor, który wielu ekspertów ocenia jako substancję, mogącą mieć potencjalnie szkodliwy wpływ na niektóre osoby. Ponadto, jej jakość może różnić się w zależności od miejscowości, na co ma wpływ ma stan instalacji wodnej w danym mieści. Im starsze rury, tym jakoś wody może być gorsza. W związku z tym eksperci zalecają, aby kobiety w ciąży oraz karmiące, dzieci, osoby w podeszłym wieku, a także te z obniżoną odpornością wykluczyły lub przynajmniej znacznie ograniczyły spożywanie wody z tego źródła. Jeżeli masz wątpliwości co do jakości, wody w swoim kranie, poddaj ją dodatkowej filtracji przy użyciu filtrów węglowych, które wykazują się dużą skutecznością w eliminacji substancji potencjalnie szkodliwych, jednocześnie nie wpływając na znaczną redukcję składników mineralnych. Woda to jeden z tematów poruszanych w ramach V edycji programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii.