Mimo, że o tym, jak ważne jest picie wody mówi się dużo, wciąż wiele yosób uważa, że spożywanie jej w trakcie i po treningu jest złe. Jednak nie możemy zapominać, że brak nawadniania organizmu przyniesie naszemu organizmowi wiele złego. Zobacz co stanie się z twoim ciałem, jeśli podczas treningu nie będziesz pił wod
2018-05-23 00:00
Udostępnij
Pij wodę podczas treningu!

1. Brak wody - szybsze starzenie

Sport przynosi wiele korzyści naszemu organizmowi. Jedną z nich jest odmłodzenie skóry. Dotlenione w wyniku aktywności fizycznej komórki ciała, produkują więcej kolagenu, a co za tym idzie zmarszczki stają się mniejsze. Niestety, aby wspomóc produkcję kolagenu, nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości  płynu. Jeśli nie dostarczamy go podczas treningu, efekt aktywności fizycznej może być zupełnie inny - nasz skóra zacznie się marszczyć, a zmarszczki będą bardzo widoczne.

2. Tracisz wodę, nie tłuszcz

Wiele osób uważa, że pocąc się podczas treningu spalają tłuszcz, a nie pijąc podczas wysiłku szybciej stracą na wadze. Nic bardziej mylnego. Oczywiście wchodząc na wagę zaraz po treningu, zobaczymy, że ona nam spadła, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nastąpiło to w wyniku utraty wody, a nie tłuszczu.

3. Toksyny zostają w twoim ciele

Podczas ćwiczeń fizycznych nasze ciało pozbywa się toksyn poprzez m.in. pocenie się. Jeśli nie spożywamy w trakcie treningu odpowiedniej ilości wody, pocenie się nie jest intensywne, a większość toksyn pozostaje w naszym ciele.

4. Skuteczność treningu maleje

Naukowcy udowodnili, że nawodnienie ma wpływ na jakość i skuteczność treningu. Odpowiednia ilość płynów dostarczanych podczs aktywności fizycznej wpływa na wydolność organizmu. Jeśli stracisz 5% płynów twoja efektywnośc spadnie o 30%. Utrata 2% płynów sprawia, że nie pozwalasz swojemu organizmowi spalać tłuszczu i rosnąć mięśniom.

5. Narażasz się na ból mięśni

Jeśli nie spożywasz odpowiedniej ilości  podczas ćwiczeń narażasz się na ból mięśni. Mikrourazy naszych mięśni, powstałe w skutek treningu, można szybko zniwelować dostarczając odpowiedniej ilości płynów do organizmu. Tylko odpowiednie nawodnienie jest w stanie zapewnić, że ból mięśni po treningu nie będzie się długo utrzymywał.

6. Obciążasz serce

Aby serce mogło odpowiednio pracować, ważny jest niczym niezakłócony przepływ krwi. Niestety jeśli nie dostarczasz odpowiedniej ilości płynów do organizmu, krew staje się cięższa, twoje naczynia się zwężają, a serce nie działa tak jak powinno. Może to spowodować częstoskurcz, duszność i podnieść ciśnienie krwi. Nawet jeśli jesteś zdrowy i ćwiczysz regularnie, brak odpowiedniego nawodnienia może spowodować problemy z sercem.

 7. Pojawiają się obrzęki

Masz obrzękniete ciało lub wory pod oczami? Powodem może być zbyt mała ilośc wodfy spożywanej podczas treningu! Nasze ciało odczuwa spadek ilości wody i próbuje zatrzymać jej resztki, co w konsekwencji powoduje obrzęki czy pojawiające się cienie pod oczami.

8. Spada koncentracja, zwiększa się poziom zmęczenia

Nawet tracąc zaledwie 1-2% płynów poczas treningu, obniża się poziom koncentracji i uwagi. Wzrasta również napięcie i zmęczenie. Wynika to z tego, że krew jest cięższa, a co za tym idzie komórki słabo odżywione i dotlenione. Stąd też prosty krok do  uczucia ciągłego zmęczenia i rozdrażnienia.

9. Zaczynasz więcej jeść

Bardzo często mylimy głód z pragnieniem. Często po treningu odczuwasz głód. Może być on spowodowany tym, że nie dostarczyłeś do organizmu odpowiedniej ilości płynów. Twoje ciało jest spragnione, a tobie wydaje się, ze jesteś głodny i musisz coś natychmiast zjeść. Najlepiej najpierw wypić szklankę wody, to powinno zniwelować uczucie głodu.

 

Jak pić wodę podczas treningu

Zaleca się pić ok. 150-200 ml wody co 15-20 minut.  Wszystko oczywiście zależy od intensywności ćwiczeń. Najlepiej pić małymi łyczkami, powoli. Woda powinna być chłodna.

Woda czy napoje dla sportowców?

Podczas krótkiego treningu najlepiej sprawdzi się woda. Jednak jeśli trenujesz więcej niż 2 godziny, lepiej sięgnąć po napój dla sportowców. Nie tylko nawodni organizm, ale również wzbigaci twoje ciało minerałami i węglowodanami. Wypij 500 ml wody przed treningiem. Jeśli w trakcie treningu wypiłeś napój dla sportowców, po jego zakończeniu wypij od razu wodę.