Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na nasz wygląd, samopoczucie oraz zdrowie. Dlatego też powinniśmy sięgać po naturalne składniki, by dzięki diecie nasz organizm był zdrowszy i odporny na choroby
fit.pl
2010-08-13 00:00
Udostępnij
Konsekwencje złej diety
zladieta2Dieta, która jest bogata w składniki zawierające w sobie chemię przemysłową, bardzo często jest przyczyna wielu chorób, takich jak:

• Zgaga
• Zaparcia
• Niestrawność
• Cukrzyca
• Choroby wrzodowe
• Nadpobudliwość jelita cienkiego
• Zespół jelita nadpobudliwego
• Uchyłkowatość jelita grubego
• Miażdżyca
• Zakrzepy i zatory krwionośne
• Otyłość
• Choroby wątroby
• Rak żołądka, jelita grubego, trzustki

Dieta bogata w tłuszcze, a także w przetworzone pokarmy, uboga w mikro i makroelementy, błonnik i witaminy to pierwszy i podstawowy błąd, który nie spełnia wymogów prawidłowego odżywiania. Dodatkowo spożywanie dużej ilości Fast-foodów i pośpiech przy jedzeniu prowadzi do tego, że organizmowi nie dostarczane są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania składniki.

Współczesnym wrogiem zdrowego odżywiania się jest spożywanie zbyt dużej ilości żywności przetworzonej. Żywność taka jest uboga w składniki odżywcze oraz sole mineralne, dodatkowo zwykle jest wzbogacona cukrem i tłuszczem, co powoduje rozregulowanie gospodarki węglowodanowej oraz problemy z cholesterolem. Spożywanie w nadmiarze takich produktów nie tylko pozbawia organizm odpowiedniej dawki wszystkich potrzebnych związków odżywczych, ale także w perspektywie czasu może prowadzić do nadwagi. Zbyt niska zawartość niektórych składników w pożywieniu np. błonnika, jodu, żelaza, wapnia, witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych, przy jednocześnie zbyt dużej ilości nasyconych, staje się często przyczyną wielu zaburzeń oraz chorób. Najczęstsze schorzenia wywołane niewłaściwym odżywianiem się to miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, próchnica zębów, osteoporoza, anemia i wiele innych.

Kolejnymi błędami, które prowadzą do zaburzenia modelu odżywiania to sięganie po produkty ubogie w błonnik, który pełni ważną rolę w procesach trawiennych. Odpowiada on za zmniejszanie zladieta3przyswajalności węglowodanów, a tym samym obniża poziom cukru we krwi. Minimalizuje on również toksyczne działanie substancji chemicznych, które znajdują się w pokarmach przemysłowo przetworzonych. Błonnik możemy znaleźć w owocach, warzywach, roślinach strączkowych, a także produktach zwanych „pełnymi”.

Naszemu organizmowi nie sprzyja także używanie w nadmiernej ilości cukru, podwyższającego we krwi poziom cukru, insuliny i trójglicerydów. To powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby serca i układu krążenia, a także przyczynia się do występowania takich chorób jak: nadciśnienie, otyłość, choroby wieńcowe, cukrzyca typu 2, wzrost stężenia trój glicerydów i cholesterolu.

Spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego przyczynia się do podniesienia poziomu złego cholesterolu, odkładającego się na ścianach tętnic i tym samym prowadzącego do powstawania ryzyka miażdżycy.

Dlatego też pamiętajmy, by w naszej diecie znaleźć miejsce na owoce, warzywa, produkty zbożowe, białka, witaminy i minerały. Unikajmy tłuszczy zwierzęcych i słodyczy.

Właściwa dieta to taka, która w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe osoby, która ją stosuje. To dieta, która dostarcza odpowiedniej ilości energii oraz wszystkich składników pokarmowych, a więc białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów.

www.fit.pl