fit.pl mobile logo

Lato z arbuzem

Arbuz to doskonały owoc na upalne dni lata. Świetnie smakuje, nawadnia organizm, a przy tym pięknie się prezentuje w deserach  

Pierwsze arbuzy pojawiają się w sklepach już w połowie kwietnia, ale te najsmaczniejsze, naprawdę słodkie i soczyste będzie można zakupić dopiero w czerwcu.

Arbuz warzywem

Arbuz należy do ścisłej czołówki najbardziej lubianych owoców na świecie. Jednak warto zaznaczyć, że owocem on wcale nie jest. Zgodnie z botanicznymi przesłankami arbuz to… warzywo i to w dodatku blisko spokrewnione z ogórkiem. Należy do roślin jednorocznych (co roku trzeba go ponownie wysadzać, bo nie zimuje) z rodziny dyniowatych. Arbuz to gigant pod względem rozmiarów spotykanych w owocowym świecie. Arbuzy o masie około 50 kilogramów to w uprawie typowe egzemplarze. Światowy rekordzista wśród arbuzów ważył 112 kilogramów i został wyhodowany w Oklahomie.


Dietetyczny owoc

Nie da się ukryć – arbuz to głównie woda. Badania wskazują, że woda stanowi ok. 91% masy miąższu owocowego. Ale ma to swoje dobre strony. Dzięki tak dużemu udziałowi płynu, arbuz jest dość niskokalorycznym owocem – 100g arbuza to zaledwie 152 kJ (36kcal). Warto zaznaczyć, że spożyty arbuz szybko wywołuje uczucie sytości. To owoc bardzo pożądany w diecie osób odchudzających się. W arbuzie poza wodą znajdziemy jeszcze węglowodany, trochę białka i znikome ilości tłuszczu. W miąższu obecne są witaminy i składniki mineralne. Witaminy obecne w owocu to A, B1, B2 oraz C. Arbuz jest bardzo zasobny w potas, co czyni go owocem o zasadotwórczym charakterze. Arbuz ma charakter bardzo odświeżający, a w upalne dni skutecznie gasi pragnienie. W niektórych kulturach rarytasem się także pestki arbuzowe. Często tłoczy się z nich olej wykorzystywany w przemyśle.

Owoc deserowy

Arbuzy to przede wszystkim owoce deserowe, przeznaczone do spożywania na surowo. Są bardzo soczyste i dlatego raczej nie nadają się do przetwarzania. Podgrzanie, czy zamrożenie powoduje duże straty soku, a owoc tracący jędrność staje się nieapetyczny. Znane są odmiany arbuza mniej wodniste, z których można przygotowywać konfitury i marynaty. Owoce arbuza najlepiej smakują wcześniej schłodzone i podane samodzielnie. Podaje się je w plastrach ze skórą lub bez. Bardzo efektywnie prezentują się kuleczki wydrążone z miąższu za pomocą specjalnej łyżeczki. Choć powszechnie arbuza kojarzy się ze słodkimi deserami i lodami, to warto wiedzieć, że owoc ten to także wyśmienity składnik sałatek, surówek, a także dań mięsnych. Skóra owoców to bardzo wdzięczny materiał do rzeźbienia. Specjaliści wykonują z niej atrakcyjne kosze z pałąkami, misy, których używa się jako naczyń na owoce.

Jak jeść arbuza?

Konsumpcja arbuza może niekiedy sprawiać kłopoty. Niektórzy specjaliści od savoir-vivre'u twierdzą, że arbuza można jeść rękami. Co prawda potem zwykle nie bardzo wiadomo, co zrobić z mokrymi i klejącymi się od soku palcami, ale zawsze można skorzystać z toalety. Jeśli owoc podano w postaci plastrów w pobliżu powinien znajdować się nóż i widelec do odcinania plastrów. Takie plastry umieszcza się na talerzyku deserowym i spożywa przy użyciu specjalnych sztućców, odkrawając miąższ i pozostawiając skórkę. Jeśli owoc podano w postaci wydrążonych kuleczek, spożywa się go nadziewając kulki na wykałaczki lub widelczyki.

Kwadratowe arbuzy

W 2004 roku wyhodowano w Japonii, a potem w Tajlandii arbuzy, które miały niecodzienny kształt. Były… kwadratowe. Wyglądem wzbudzały zaskoczenie, ale nie taki był powód prac hodowców. Celem było poprawienie wydajności transportowej owoców. Kwadratowe arbuzy okazały się znacznie bardziej ergonomiczne. Łatwiej można je zapakować, zajmują mniej miejsca w skrzyniach, są bardziej odporne na uszkodzenia, a tym samym lepiej znoszą transport na dalekie odległości.

dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl