fit.pl mobile logo

Liofilizaty - czym są i dlaczego warto je spożywać

Nasza zwyczajowa dieta bogata jest w różnego rodzaju owoce i warzywa, uprzednio przygotowane na wiele sposób. Od świeżo spożywanych produktów, przez świeżo wyciśnięte soki lub te zakupione w sklepach. Dostępne są produkty marynowane - kiszone. Także mrożenie owoców czy warzyw to powszechny sposób ich przechowywania. Jednak liofilizaty są czymś wciąż jeszcze rzadko spotykanym w polskiej kuchni, chociaż zdają się zyskiwać coraz większą popularność, głównie z uwagi na ich prozdrowotne właściwości.

liofilizat_burak_1

Nasza zwyczajowa dieta bogata jest w różnego rodzaju owoce i warzywa, uprzednio przygotowane na wiele sposób. Od świeżo spożywanych produktów, przez świeżo wyciśnięte soki lub te zakupione w sklepach. Dostępne są produkty marynowane - kiszone. Także mrożenie owoców czy warzyw to powszechny sposób ich przechowywania. Jednak liofilizaty są czymś wciąż jeszcze rzadko spotykanym w polskiej kuchni, chociaż zdają się zyskiwać coraz większą popularność, głównie z uwagi na ich prozdrowotne właściwości.

Czym są i skąd się wzięły liofilizaty?

Liofilizacja to proces suszenia zamrożonej żywności przy użyciu obniżonego ciśnienia. Po raz pierwszy taki sposób przygotowania żywności zastosowany został przez wojska amerykańskie w trakcie II WŚ. Głównym celem było stworzenie bardzo lekkiej i pożywnej żywności. Następnie liofilizacji poddawana była żywność przeznaczona dla astronautów. Dzięki tej metodzie od około 70 do 96% wody w danym produkcie zostaje całkowicie usunięte.

Dodatkowo liofilizaty są łatwo rozpuszczalne, ale tylko we wrzątku. Jednak te cechy spowodowały iż pierwotnie były wykorzystywane tam, gdzie waga produktu oraz jego wartości odżywcze odgrywały ogromną rolę. Obecnie są coraz częściej spotykane w sklepach ze zdrową żywnością, z uwagi na pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Bardzo popularne są liofilizaty z kiszonej kapusty oraz liofilizaty z buraka. Bogate w witaminy, łatwe w aplikacji soki, wysoce odżywcze, stanowią świetne uzupełnienie codziennej diety oraz pozwalają na skuteczne uzupełnienie niedoboru różnego rodzaju składników odżywczych w organizmie. Bardzo ciekawa oferta produktowa dostępna jest na stronie sklepu SwissPharma, który jest jednym z wiodących prym w dziedzinie sprzedaży produktów prozdrowotnych, w tym liofilizatów. Śmiało można powiedzieć, że to nowoczesne suplementy diety, uzyskane z naturalnych składników. Na stronie można znaleźć tak ciekawe produkty jak np. liofilizaty z soku z marchewki.

Liofilizaty z buraka

Burak przede wszystkim słynie ze swoich właściwości krwiotwórczych. Jednak profilaktycznie powinien być elementem diety każdej osoby. Sok z buraka przede wszystkim polecany jest osobom, które narażone są na stres i napięcie psychiczne. Zawartość fosforu oraz betainy i magnezu pozwala także podczas bezsenności. Dodatkowo osoby borykające się chorobami dróg moczowych mogą przekonać się o zbawiennych właściwościach buraka - również w formie liofilizowanej - rozpuszcza on kamienie, dodatkowo pomaga regulować pracę układu pokarmowego. Wspomaga regenerację śluzówki, a także skutecznie przeciwdziała dolegliwością związanymi z zespołem jelita drażliwego. Dla osób, które starają się o dziecko, w szczególności dla Pań, które zażywają kwas foliowy, burak okaże się wspaniałą alternatywą bogatą właśnie w ten kwas.

kapusta

Liofilizaty z kiszonej kapusty

Właściwości kiszonej kapusty, zwłaszcza w przypadku układu pokarmowego, są wielu osobom świetnie znane. Profilaktyczne picie soku z kiszonej kapusty pozwala uniknąć takich bardzo niekomfortowych dolegliwości, jakimi są między innymi pasożyty w układzie pokarmowych. Dodatkowo według badań, szacuje się, iż sok z kapusty posiada około 2.000 tysięcy kultur żywych bakterii, które mają ogromny wpływ na poprawne funkcjonowanie poszczególnych narządów, w tym układu pokarmowego oraz układu odpornościowego. Dlatego sok z kiszonej kapusty może stanowić doskonałe uzupełnienie dla osób, które zmuszone są przyjmować różnego rodzaju antybiotyki. Działanie osłonowe pomoże zadbać o organizm i jego narządy.

Liofilizaty to wciąż jeszcze nie tak powszechne i może w dalszym ciągu niedocenione źródło wielu wartościowych składników o działaniu prozdrowotnym. Profilaktyczne i regularne stosowanie różnego rodzaju soków pozwala na pełniejsze zatroszczenie się o zdrowie własne oraz bliskich.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl