Jedz wszystko na co masz ochotę, ale osobno - popularny schabowy z surówką i ziemniakami może być trawiony nawet przez trzy dni
fit.pl
2007-03-13 00:00
Udostępnij
Nie mieszać
Choć wydaje ci się, że odżywiasz się prawidłowo, skarżysz się często na wzdęcia lub zaparcia, miewasz biegunki i bóle brzucha. Nie objadasz się, a jednak już po kilku kęsach masz uczucie sytości i stajesz się ociężała. Znasz to? Te symptomy to znak, że twój układ pokarmowy jest przeciążony i powinieneś zmienić swój sposób odżywiania.Jedz wszystko, na co masz ochotę, ale osobno! A to dlatego, że enzymy trawienne muszą mieć szansę bez kłopotu i pośpiechu rozłożyć wszystko w przewodzie pokarmowym. Nie mieszaj więc ze sobą produktów skrobiowych (np. chleba, ziemniaków, klusek) z białkowymi (mięso i jego przetwory, ryby, jaja, mleko) i tłustymi (oleje, tłuste mięsa, smalec). Wyobraź sobie, że popularny schabowy z surówką i ziemniakami może być trawiony nawet przez trzy dni!

Wprowadź do swojego jadłospisu nowe zasady dobierania produktów. Śniadanie zacznij od małego opakowania słodkiego twarożku, np. waniliowego czy truskawkowego. Dopiero po godzinie zjedz bułkę z odrobiną margaryny i wypij kawę bez cukru. Obiad rozpocznij od zjedzenia surówki lub wypicia słodkiego kompotu. Następnie zjedz dwa lub trzy ugotowane ziemniaki, a kawałek chudego mięsa lub ryby zostaw sobie na koniec. Nie popijaj posiłku!
Podobnie zrób z kolacją. Miedzy posiłkami jedz owoce i pij niegazowaną wodę mineralną.

NAJGORSZE ZESTAWY NA TWOIM STOLE
  • schabowy + ziemniaki - połączenie skrobi z białkiem sprawia, że to ostatnie długo zalega w jelitach. W rezultacie cierpisz na zaparcia lub silne bóle głowy i migreny.
  • tuńczyk + ananas - połączenie białka z owocami powoduje fermentowanie owoców w układzie pokarmowym i zaleganie białka w jelitach. W wyniku tego masz wzdęcia i zaparcia.
  • pieczony kurczak + owoce - połączenie tłuszczów i owoców prowadzi do fermentacji owoców w układzie pokarmowym i zalegania tłuszczu w jelitach. Efektem są wzdęcia, niestrawność i bóle brzucha.
  • kluski leniwe + masło - połączenie węglowodanów i tłuszczu sprawia, że skrobia fermentuje w żołądku. Cierpisz na niestrawność i zaparcia, masz uczucie pełności żołądka.

www.fit.pl