fit.pl mobile logo

Olej z czarnuszki, czyli złoto faraonów

Czarnucha, panna w zieleni, czarny kminek i złoto faraonów, tak określa się niewielkie nasiona czarnuszki siewnej. Nasiona czarnuszki mają wyjątkowe właściwości lecznicze, które wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie do leczenia różnych schorzeń. Olej z nasion czarnuszki znaleziono w grobowcu Tutanchamona, dlatego czarnuszka często jest określana mianem „egipskiej”. Nie da się ukryć, że złoto faraonów wciąż stanowi panaceum na wiele dolegliwości

Olej z czarnuszki pozyskiwany jest z nasion tłoczonych metodą na zimno i przez to posiada charakterystyczny ostry, korzenny smak i zapach. Jednak najważniejsze są jego rozmaite właściwości.

Olej bogaty jest w kwasy OMEGA 6. Do ich rodziny należy kwas linolowy (LA) odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego cholesterolu we krwi. Dodatkowo zawarta w oleju witamina A pomaga zachować zdrową skórę, wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Powody, dla których warto stosować olej z czarnuszki

Jednym z nich są działania pasożytnicze. Olej z czarnuszki przyczynia się do eliminacji z organizmu tasiemców - tak wynika z przeprowadzonych badań. Ponadto nasiona czarnuszki pomocne są w zwalczaniu zakażenia owsikami, gdyż niszczą zarówno dorosłe pasożyty, jak i ich jaja.

Dodatkowo olej z czarnuszki ma działania przeciwzapalne. Badania wykazały, że składniki oleju z czarnuszki hamowały uwalnianie histaminy, czyli działały jak leki przeciwhistaminowe stosowane powszechnie w alergii. Dzięki temu układ immunologiczny mniej agresywnie reaguje na alergeny z otoczenia.

Co więcej, olej z czarnuszki wspiera pracę wątroby. Organizm często potrzebuje oczyszczenia. A olej z czarnuszki siewnej wykazuje działanie antyoksydacyjne. Z tego prawdopodobnie wynika protekcyjny wpływ tego surowca na komórki wątrobowe i miąższu nerek oraz ochrona tych narządów i pozbywanie się toksyn z organizmu. 

Wśród wielu dobroczynnych działań, nasiona z czarnuszki wykazują potencjalne działanie przeciwcukrzycowe. Zawarte w niej składniki przyczyniają się do obniżenia stresu oksydacyjnego, mają korzystny wpływ na regenerację i proliferację komórek trzustki, a także usprawniają metabolizm glukozy (zwiększają wydzielanie insuliny lub zmniejszają wchłanianie glukozy z pożywienia). Przyczynia się ona do normalizacji stężenia cukru we krwi, zwiększając zawartość glikogenu w wątrobie.

 

CZARNUSZKA_OLEK

Olej z czarnuszki działa przeciwzmarczkowo. Dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów, aminokwasów i białek, olej z czarnuszki znacznie przyspiesza procesy odnowy skóry, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników. Dzięki temu doskonale sprawdza się w walce ze śladami zostawionymi na naszej skórze przez upływający czas. Olej z czarnuszki sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne a skóra gładka, elastyczna, jędrna i dobrze nawilżona. Jeśli nie wywołuje u Was reakcji alergicznej możecie stosować go bezpośrednio na skórę. Dla osób o skórze wrażliwej skuteczne działanie będzie miał również rozcieńczony z olejem kokosowym (proporcje 1:2).

Olej z czarnuszki to prawdziwy przyjaciel w walce z kobiecymi problemami. Łagodzi podrażnienia suchej skóry, poprawia kondycję skóry dojrzałej, wzmacnia włosy, nawilża je i dodaje blasku, odżywia paznokcie i poprawia ich wygląd. Olej z czarnuszki stosowany na paznokcie, wzmacnia i wygładza ich płytkę, przyspiesza regenerację zniszczonych paznokci, nadaje im zdrowy kolor i połysk oraz stymuluje wzrost. Dzięki temu nawet słabe paznokcie po zastosowaniu kuracji z olejem z czarnuszki mogą stać się piękne i mocne. Wystarczy wcierać olej w paznokcie najlepiej 2-3 razy dziennie żeby już po kilku tygodniach zobaczyć pierwsze efekty.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl