Pieczywo pełnoziarniste – cztery mity

Pieczywo pełnoziarniste powstaje z nieoczyszczonych ziaren> Oznacza to, że ziarna mielone są w całości wraz z bielmem, kiełkiem i łuską. A to właśnie w tej ostatniej znajduje się najwięcej witamin, mikro- i makroelementów, a także cennego błonnika pokarmowego. Jakie są najczęstsze mity dotyczące pieczywa pełnoziarnistego? 
fit.pl
2014-01-24 00:00
Udostępnij
Pieczywo pełnoziarniste – cztery mityPieczywo pełnoziarniste jest niskokaloryczne

Upowszechniło się przekonanie, że skoro pieczywo pełnoziarniste jest lepsze dla utrzymania szczupłej sylwetki, to oznacza, że musi być niskokaloryczne. W istocie jest inaczej. 100 g chleba żytniego pełnoziarnistego dostarcza 200 – 250 kcal, czyli mniej więcej tyle ile chleb biały. Jednak chleb z pełnego ziarna polecany jest osobom odchudzającym się, ze względu na dużą zawartość błonnika, witamin i składników odżywczych.

Pieczywo z pełnego ziarna można jeść na okrągło

Wiele osób uważa, że jeśli coś jest uznawane za zdrowie, to można jeść to bez ograniczeń. W rzeczywistości objadanie się tego typu pieczywem może skutkować problemami z układem pokarmowym. Tak, jak we wszystkim, również w spożywaniu pełnoziarnistego pieczywa należy zachować umiar.

Pełnoziarnisty i wieloziarnisty to jedno i to samo

To, że jakiś produkt nosi nazwę wieloziarnisty nie oznacza, że wyprodukowany został z nieoczyszczonej mąki. Często na skórce ciemnego pieczywa umieszczane są ziarna, a kupującemu wydaje się, że trafił na zdrowe pieczywo. Niestety tak nie jest. Dobry chleb powinien składać się z mąki (najlepiej przede wszystkim typ 3000, ewentualnie typ 2000 lub typ 1850), wody, zakwasu i soli.

Chleb razowy nie posiada wartościowych składników

Zwolennicy diety paleo twierdzą, że chleb (niezależnie czy zrobiony z mąki oczyszczonej czy nie) nie posiada żadnych ważnych składników. Oczywiście jest to nieprawdą. Chleb pełnoziarnisty zawiera wiele witamin: głównie witamin z grupy B oraz witaminy E, a także składników mineralnych (żelaza, magnezu, cynku, wapnia, fosforu). Zawiera również fitoestrogeny i sterole. Pełnoziarniste pieczywo ma niski indeks glikemiczny i niski poziom tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że pieczywo pełnoziarniste nie może być traktowane jako nieocenione źródło tych składników. Trzeba byłoby zjeść ponad pól kilograma (ok. 13 – 16 kromek) naprawdę dobrego pieczywa by pokryć zapotrzebowanie organizmu na witaminę B1, magnez czy cynk.

Pieczywo pełnoziarniste jest cenny składnikiem codziennej diety. Warto jednak szukać tego najbardziej wartościowszego.

www.dieta.fit.pl