fit.pl mobile logo

Przepisy Diety Low FODMAP

Low FODMAP to dieta stosowana, żeby złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego, IBS – skrót od ang. irritable bowel syndrom). Polega na ograniczeniu spożywanych produktów przez wyeliminowanie z diety tych, które mają wysoki poziom FODMAP. Przedstawiamy przepisy, które można stosować na diecie LOW FODMAP

Dieta Low FODMAP składa się z 3 faz:
1. fazy I – eliminacyjnej
2. fazy II – ponownego wprowadzania produktów z wysoką zawartością FODMAP tzw. reintrodukcji celem ustalenia poziomu tolerancji poszczególnych rodzajów FODMAP
3. fazy III – wykorzystanie wiedzy zdobytej w trakcie reintrodukcji w codziennym życiu, tak aby nie doprowadzić do powrotu objawów zespołu jelita drażliwego

PRZEPISY  z E-booka - MajAcademy MajDiet

Chleb gryczany
Przepis Bez nabiału, bez sorbitolu, bez glutenu, bez fruktozy

 • Składniki:
 • 40g świeżych drożdży
 • 400g mąki gryczanej
 • 100g mąki owsianej (opcjonalnie bezglutenowej)
 • 100g płatków owsianych górskich (opcjonalnie bezglutenowych)
 • 600ml cieplej wody
 • 150g nasion słonecznika
 • 100g siemienia lnianego
 • sól

Przygotowanie:
1. Do dużej miski wlej ciepłą wodę i wrzuć pokruszone drożdże. Całość bardzo dokładnie wymieszaj i odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce, aby drożdże się spieniły.
2. Następnie, do miski wsyp mąki, płatki owsiane. Dodaj nasiona słonecznika, siemię lniane, sól, całość dokładnie wymieszaj. Możesz to zrobić ręcznie lub przy pomocy robota kuchennego.
3. Masę odstaw na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
4. Następnie, ciasto przełóż do foremki. Odstaw na kolejne 30 minut w ciepłe miejsce - przykryj ściereczką. W międzyczasie, rozgrzej piekarnik do 185 stopni.
5. Wyrośnięty chleb piecz 60 minut. Odstaw do całkowitego wystygnięcia przed pokrojeniem.


Granola świąteczna
Przepis Bez nabiału, bez sorbitolu

Składniki:

 • 50g mieszanki orzechów laskowych i włoskich
 • 35g syropu amaretto
 • 25g syropu klonowego
 • 20g oleju kokosowego
 • 100g soku z pomarańczy
 • 125g płatków owsianych
 • 15g jagły ekspandowanej
 • 20g pestek dyni
 • 10g płatków kokosa
 • 10g siemienia lnianego
 • Łyżeczka przyprawy do piernika LF
 • szczypta soli

Przygotowanie:

1. W misce połącz syrop amaretto, syrop klonowy, roztopiony olej kokosowy, sok z pomarańczy.
2. W oddzielnym naczyniu połącz poszatkowane orzechy, płatki owsiane, jagłę, pestki, płatki kokosa i nasiona siemienia lnianego. Posyp przyprawą i szczyptą soli.
3. Do suchych składników wlej mokre i całość dokładnie wymieszaj. Całość przełóż na blachę do pieczenia.
4. Piecz przez 35 minut w 160 stopniach, co jakiś czas mieszając, aby nie przypalić.
5. Granolę można przechowywać w suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku.


Rozgrzewający krem marchewkowy
Przepis Bez nabiału, bez sorbitolu, bez glutenu, lekkostrawne

Składniki:

 • 450g marchewki
 • 200g ziemniaków
 • 10g imbiru
 • 15g bulionu drobiowego lub warzywnego LF
 • 500g wody
 • sól, pieprz, słodka papryka, oregano

Przygotowanie:

1. Warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki.
2. Przełóż do garnka, zalej wodą i ugotuj do miękkości.
3. Gdy warzywa będą miękkie, dodaj bulion, surowy - obrany imbir i pozostałe przyprawy. Całość bardzo dokładnie zmiksuj.
4. Jeśli wolisz zupy bardziej płynne, dolej wody i przypraw do smaku.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl