fit.pl mobile logo

Rozmaryn lekarski

Uprawiano go już w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Jego nazwa nawiązuje do łacińskich słów ros maris, co oznacza morska róża. Uznawany jest za symbol wierności i pamięci 
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) to pochodzący z rejonów Morza Śródziemnego wiecznie zielony krzew, który w warunkach naturalnych osiąga wysokość do 200 cm. Jego łodygi w dolnych partiach są zdrewniałe, natomiast jadalne, skórzaste w dotyku listki wyróżniają się wydłużonym kształtem, ciemnozieloną barwą i niezwykłym zapachem. Oprócz listków spożywać można również kwiaty rozmarynu. Wykorzystuje się je do dekoracji potraw oraz produkcji cukru rozmarynowego.

Co zawiera rozmaryn?

Rozmaryn jest źródłem wielu substancji czynnych, co decyduje o jego zastosowaniu w ziołolecznictwie i przemyśle. Ziele zawiera między innymi olejki lotne, garbniki, flawonoidy, trójterpeny, gorycze, saponiny, żywice i fitosterole. Za specyficzny kamforowy zapach odpowiedzialne są zawarte w olejku rozmarynowym składniki takie jak kamfora, cineol, borneol, pinen oraz kamfen. Najbardziej aktywnymi składnikami zioła są z kolei karnozol i kwas karnozynowy. Związki te odpowiadają za właściwości przeciwutleniające wielu preparatów ziołowych. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne, przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Uważa się ponadto, że karnozol i kwas karnozynowy stymulują krążenie krwi oraz zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów, miażdżycy i cukrzycy.

Rozmarynowa terapia

Olejek rozmarynowy otrzymywany z liści i gałązek rozmarynu dodaje się do produktów spożywczych, wyrobów perfumeryjnych, kosmetycznych i toaletowych. Ponadto wykorzystywany jest on w aromaterapii, jako środek pobudzający krążenie, regulujący ciśnienie krwi, łagodzący różnego rodzaju bóle (mięśniowe, reumatyczne, artretyczne), działający terapeutycznie w zaburzeniach menstruacji i oziębłości seksualnej. Świeży, ziołowy zapach rozmarynu pobudza siły witalne, dlatego wdychanie jego zaleca się też w przypadku zmęczenia, przy zaburzeniach funkcji układu nerwowego, zaburzeniach pamięci i ociężałości umysłowej. Ze względu na właściwości antyseptyczne olejek rozmarynowy może być pomocny przy przeziębieniach, grypie, infekcjach skóry oraz w celu ogólnego podniesienia odporności organizmu.

Rozmarynowa kuchnia

Jako przyprawę stosuje się zarówno świeże, jak i suszone listki rozmarynu. Ich korzenny, nieco piekący i gorzkawy smak dobrze komponuje się z potrawami z mięs (drób, wieprzowina, baranina, jagnięcina, dziczyzna), rybami, warzywami, zupami oraz sosami. Smak przyprawy pasuje do ziemniaków, buraków, grzybów oraz czosnku. Rozmaryn wykorzystuje się również do aromatyzowania masła, likierów smakowych, win oraz wódek. Suszone listki wchodzą w skład ziół prowansalskich oraz ułatwiających trawienie herbat ziołowych. W produkcji żywności ekstrakt z rozmarynu znajduje zastosowanie jako naturalny konserwant.

dr Joanna Anna Walczak


Masło ziołowe
Składniki:

200 g masła, świeże zioła (rozmaryn, tymianek, bazylia, natka pietruszki), 1 ząbek czosnku, sól do smaku.
Wykonanie:
Umyte i osuszone zioła rozdrobnić blenderem lub drobno posiekać. Do miękkiego masła dodać rozdrobnione zioła, wyciśnięty czosnek i sól. Składniki dokładnie wymieszać, zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce. Podawać jako dodatek do pieczywa, pieczonych ziemniaków, mięsa lub ryby.

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl