Aromaterapia jako naturalny sposób na katar i chore zatoki

Jeśli szukasz naturalnych sposobów na walkę z zapchanym nosem i bólem zatok to aromaterapia może być dla Ciebie!
2022-03-31 00:00
Udostępnij
Aromaterapia jako naturalny sposób na katar i chore zatoki

Aromaterapia z olejkami eterycznymi to wykorzystanie cennych wartości esencji roślin przy udrażnianiu zatok i infekcjach dróg oddechowych. Olejki to najczystsze i stężone, cenne esencje pozyskiwane z roślin. Kiedy wdychamy olejek eteryczny, trafia do naszych płuc, a następnie wraz z krwią jest rozprowadzany po całym organizmie. Na przykład olejek tymiankowy oczyszcza drogi oddechowe, a dzięki transportowi w głąb organizmu, zwalcza stany zapalne oraz nieprzyjazne bakterie.

Katar to najczęstszy objaw przeziębienia. Bezpośrednią przyczyną kataru jest podrażnienie i stan zapalny błony śluzowej nosa. Odczuwasz to jako utrudnione oddychanie i zwiększona produkcją śluzu. Katar może być również objawem alergii.

Równie częstym problemem układu oddechowego są niedrożne zatoki przynosowe. To wypełnione powietrzem przestrzenie, wyściełane błoną śluzową z licznymi komórkami specjalizującymi się w wytwarzaniu śluzu (goblet cells). Ich rola nie jest do końca poznana, ale przypuszczalnie redukują wagę czaszki, pełnią rolę rezonatora głosu i wzmacniają zmysł węchu. U zdrowych osób produkują umiarkowaną ilość śluzu.

W rozwoju choroby dochodzi nadprodukcji, a naturalny mechanizm usuwania przestaje sprawnie działać. Wydzieliny gęstnieją, wzrasta ciśnienie i pojawia się ryzyko infekcji bakteryjnej, a nawet kaszel. Problemy te najczęściej występują w zimnych miesiącach, ale związane są też z katarem siennym (alergią). Inne czynniki ryzyka to zanieczyszczenia powietrza, infekcje dróg oddechowych i jamy ustnej, zabiegi stomatologiczne, zmiany hormonalne oraz pływanie.

Aby przynieść ulgę zatokom, stosuje się przede wszystkim olejki eteryczne o silnym działaniu przeciwzapalnym i właściwościach wykrztuśnych.

Lecznicza moc olejków eterycznych

Roślinne olejki eteryczne stosowane są już od ponad 6000 lat. Ich esencja pobierana jest z kwiatów, liści, łodyg, kory lub korzeni. Praktycy aromaterapii uważają, że zapachy w nich zawarte pobudzają włókna nerwowe w nosie, które wysyłają impulsy do części mózgu odpowiadającej za pamięć i emocje. W zależności od rodzaju olejku efekt może być pobudzający lub uspokajający. Wiele z olejków ma również silne właściwości lecznicze - ekstrakty roślinne oddziałują z hormonami i enzymami organizmu, powodując m.in. zmiany ciśnienia krwi, pulsu, jak i innych jego funkcji. Przykładowo:

· olejek lawendowy – naturalnie obniża poziom kortyzolu, dzięki czemu redukuje stres, uspokaja i pomaga w zaśnięciu. Posiada również właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Jest pomocny w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel i katar.

· olejek eukaliptusowy – zwiększa zdolność skóry do produkcji ceramidów, dzięki czemu wzmacnia ochronę bariery skórnej oraz zatrzymuje wodę. Ponadto posiada działanie przeciwbólowe i relaksacyjne. Może być także stosowany jako środek antyseptyczny w leczeniu przeziębienia, bólu gardła i kaszlu.

· olejek sosnowy – naturalnie rozszerza naczynia krwionośne, rozgrzewa, poprawia oddychanie i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z dolnych dróg oddechowych. Posiada także właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być również stosowany w walce z nerwobólami i stresem.

Tę zbawienną moc płynącą prosto z natury warto więc wykorzystać w walce z przeziębieniem, katarem, a nawet kaszlem.

Jakie olejki na udrożnienie zatok i jamy nosowej oraz oczyszczenie z nadmiaru śluzu?

Nie wystarczy wiedzieć, jakie olejki eteryczne są skuteczne, bo same olejki nie wystarczą na zatkany nos. Proces oczyszczania jest ściśle zależny od odpowiedniego nawodnienia organizmu, toteż należy przyjmować odpowiednią ilość płynów i dbać o stałe nawilżenie pomieszczenia.

Inhalacje olejków połączone z wdychaniem pary wodnej, w tym różnego rodzaju solanek, są przy katarze i problemach zatokowych szczególnie korzystne i ułatwiają oddychanie. Warto też stosować inhalację w komorze prysznicowej i kąpiele z dodatkiem kilku kropel olejków eterycznych po odpowiednim rozcieńczeniu. Pamiętaj jednak przy tym, by nie nakładać nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Ciepłe kompresy, kompresy z ogrzanej soli, aromatyzowanej olejkami eterycznymi również mogą przynieść ulgę.