Rozmaryn. Ta cudowna roślina dzięki swym bogatym właściwościom i intensywnemu zapachowi od lat, jako jedna z ważniejszych przypraw gości na stołach całego świata. Jej nazwa oznacza w języku łacińskim kwiat morza
fit.pl
2011-09-28 00:00
Udostępnij
Niezwykła moc olejku rozmarynowego
rozmarynOtrzymała ją od marynarzy, którzy wyczuwali woń rozmarynu jeszcze zanim dostrzegli upragniony ląd. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego, a do Europy przynieśli roślinę rzymscy legioniści bądź Germanie. W Polsce kwiat morza hoduje się w przydomowych ogródkach i balkonowych doniczkach. Rozmaryn używany jest w kuchni do przyprawiania różnych gatunków mięs. Dodaje się go do jagnięciny, wieprzowiny, cielęciny, kurczaków, rozmaitych sałatek, ale także ciast, galaretek i dżemów. To niezwykle aromatyczne ziele podkreśla smak każdej potrawy.

Ale rozmaryn to również roślina lecznicza. Jego terapeutyczne właściwości od lat wykorzystywano w leczeniu różnych dolegliwości takich jak: problemy trawienne, osłabienie, kłopoty z krążeniem, niskie ciśnienie krwi, reumatyzm, przeziębienie, grypa, nerwowość a nawet łysienie. Już w starożytnej Grecji i Rzymie wyplatano z niego wieńce, które zawieszano w domach, aby zapobiec chorobom. Gałązki rozmarynu miały również ustrzec przed panującymi w średniowieczu epidemiami. W Polsce uważano roślinę za symbol wiecznej przyjaźni i wiernej miłości. Jej gałązki musiały zatem znaleźć się w wianku każdej panny młodej. Wszyscy znamy również jedną z najpopularniejszych polskich pieśni wojskowych z okresu I wojny światowej, która zaczyna się od słów: „O mój rozmarynie rozwijaj się, pójdę do dziewczyny, pójdę do jedynej zapytam się…”. Pojawiający się w niej rozmaryn ma odpowiedzieć żołnierzowi czy wybranka serca darzy go miłością.

Olejek rozmarynowy to także komponent wielu preparatów kosmetycznych. W średniowieczu wchodził w skład słynnej „Wody Królowej Węgier”, perfum przypisywanych Elżbiecie z rodu Piastów, królowej węgierskiej. Obecnie znajdziemy go w wielu mydłach, kremach, perfumach i wodach toaletowych.

Olejek rozmarynowy otrzymuje się z liści i gałązek krzewinki rozmarynu rosnącej dziko i uprawianej w krajach śródziemnomorskich i na południu Rosji. Jest jednym z najcenniejszych olejków w aromaterapii. To znakomity środek pobudzający, afrodyzjak, a także antyseptyk i środek przeciwbólowy. Poza wspomnianymi wcześniej dolegliwościami stosuje się go również przy przemęczeniu, oziębłości seksualnej, zaburzeniach pamięci, apatii, dolegliwościach serca, zmiennym ciśnieniu krwi, zatrzymywaniu płynów, problemach z menstruacją, cellulicie i żylakach. Olejek ten to także świetny środek przeciwbólowy, używany przy migrenach, bólach reumatycznych i bólach mięśni. Warto abyśmy docenili jego niezwykle intensywny, aromatyczny zapach i bogate właściwości lecznicze! Możemy doświadczyć oddziaływania tej cudownej substancji nie opuszczając nawet własnego domu.

Receptury z użyciem olejku rozmarynowego

Zmęczenie fizyczne i umysłowe

Olejek rozmarynowy 5 kropli
Olejek ylangowy 2 krople
Olejek cytrynowy 3 krople
Stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie lub do wieczornej kąpieli. Olejki należy dodać do wypełnionej ciepłą wodą wanny. Kąpiel aromaterapeutyczna powinna trwać od piętnastu do trzydziestu minut. Nie należy łączyć jej z myciem, dlatego lepiej jest wcześniej wziąć prysznic.

Wypadanie włosów
Olejek rozmarynowy 2 krople
Olejek cytrynowy 1 kropla
Olejki wkropić do jednego litra wody i stosować do ostatniego płukania, regularnie po każdym myciu włosów. Chronić oczy. Można również dodać 20 kropli mieszanki wymienionych olejków do 100 ml bezzapachowego szamponu dla dzieci.

Reumatyzm i artretyzm, zaburzenia w krążeniu
Olejek rozmarynowy 4 krople
Olejek szałwii muszkatołowej 2 krople
Olejek lawendowy 2 krople
Olejek cyprysowy 2 krople
Stosować w formie oliwki do nacierania 2 razy dziennie. Olejki należy dodać do 50 ml bezwonnego oleju roślinnego – oleju z nasion winogron lub oleju ze słodkich migdałów z serii Dr Beta®

Uwaga: Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

Olejek rozmarynowy jest podstawowym olejkiem o działaniu pobudzającym! Należy również pamiętać, by nie stosować olejku rozmarynowego w pierwszych miesiącach ciąży.

www.wellness.fit.pl