fit.pl mobile logo

Truskawki - smak lata

Nareszcie mamy sezon na te czerwone i pyszne owoce. Prócz koloru i smaku posiadają wiele zdrowotnych walorów. Przekonaj się jakich...
Tegoroczne warunki pogodowe niestety nie sprzyjają hodowcom truskawek. Przesiąknięta deszczami gleba i notoryczny brak słońca sprawiły, że truskawki nie mają takiego smaku jak powinny, tym niemniej nie zapominajmy co mogą nam oferować.


Truskawka inaczej zwana jest  poziomką ananasową lub wielkoowocową. Została uzyskana przez Duchesne'a w 1712 r. poprzez krzyżówkę poziomki wirginijskiej z chilijską.


Królowe witaminy C
Choć na to nie wygląda i nie smakuje- truskawka jako owoc ma więcej dobroczynnej witaminy C niż cytrusy jak cytryna czy grejpfrut czerwony. Ten antyoksydant jest niezbędny do wzmocnienia i utrzymania odporności, zapobiega stanom zapalnym i ma właściwości zapobiegające przyspieszonemu starzeniu się. Ponadto zawiera takie pierwiastki jak: wapń, magnez, żelazo, fosfor, bogactwo soli mineralnych, witaminy:  A, B1, B2, PP – która usprawnia transport tlenu do komórek.


Truskawki zalecane są osobom zagrożonym anemią, wspomagają produkcję krwi, detoksykują,  a to wszystko za sprawą enzymu zwanego bromeliną, który wspomaga rozpad i trawienie białek. Czerwone owoce odkwaszają układ pokarmowy, co korzystnie wpływa przy profilaktyce i kuracji takich schorzeń jak: nerki, wątroba, układ pokarmowy, kamicy nerkowej, zmianach artretycznych i reumatoidalnych, podagrze, czy...bezsenności! Problemom z zasypianiem zapobiegnie zawarty w nich brom – więc porcja truskawek na 2 godziny przed snem jest jak najbardziej wskazana na cierpiących na bezsenność.
Wspomagają odchudzanie, gdyż 100 gram zawiera tylko 35 kcal! Najlepiej spożywać je dojrzałe, na surowo i bez cukru!


Te owoce początku lata wspomagają perystaltykę jelit dzięki błonnikowi i pektynom, które dbają o higienę tak jelita grubego, jak cienkiego. Pestki truskawek działają jak szczoteczka i usuwają uboczne produkty przemiany materii. Świetnie sprawdzają się takaż jako podstawa domowego peelingu.


Jak obrabiać truskawki?
–    w kontakcie z truskawkami używamy plastikowych sztućce bądź ze stali nierdzewnej – tradycyjne, metalowe wpływają na ubytek ich składników odżywczych
–    truskawki należy mrozić dojrzałe, ale nie zbytnio przejrzałe – wówczas mamy pewność, ze zimą dostarczymy organizmowi maksimum składników odżywczych
–    truskawki powinny być myte pod letnią, ale nie gorącą wodą, dopiero po umyciu można je odszypułkować
Truskawki najsmaczniejsze i najzdrowsze są jedzone na surowe, ale są świetnym składnikiem koktajli, napojów, kompotów, konfitur, ciast, deserów. Dodaj te owoce do galaretki lub jogurtu naturalnego a uzyskasz smaczną i dietetyczną przekąskę.

Ewa Wijatkowska

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl