Typ sylwetki wpływa na sposób w jaki tyjemy, ale również ma duże znaczenie w trakcie odchudzania. Są jednak sposoby, by przy odchudzaniu wymodelować sylwetkę zgodnie z naszymi oczekiwaniami
fit.pl
2010-10-11 00:00
Udostępnij
Typy sylwetki a odchudzanie
odchduzanie2Budowę ludzkich ciał można porównać do trzech wzorców: gruszki, jabłka i klepsydry. Nasza figura w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych. Jednak właściwa dieta, odpowiednia ilość ćwiczeń fizycznych pozwoli nam wymodelować figurę.

Typ sylwetki – gruszka

Ten typ figury zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jej cechą charakterystyczną jest drobna budowa górnych części ciała, jednak dolne jego partie są dość rozbudowane. Gruszka to szczupłe ramiona i wąska talia, ale obfite biodra, pośladki i uda, czyli partie, które sprawiają najwięcej trudności w wyszczupleniu.

Przy tym typie figury bardzo ważne jest, by stosować dietę bogatą w białko, ponieważ organizm łatwo zamienia je na energię. Nasze menu powinno być obfite w: ryby, mięso, chude sery, warzywa i owoce. Panie o tym typie sylwetki powinny unikac białego pieczywa, konserw, wędzonek i sosów. Powinny wypijać przynajmniej dwa litry niegazowanej wody dziennie.

A co z treningiem? Dla wszystkich o typie sylwetki gruszka najlepszy będzie intensywny aerobic, który wyszczupla biodra. By rozbudować i wzmocnić ramiona, doskonały będzie trening z hantlami. Uda i pośladki można wyszczuplić skacząc na skakance. Ćwicz przynajmniej cztery razy w tygodniu, wykonując po 50 skoków. Najlepsze efekty przyniosą skoki ze złączonymi nogami i z uderzeniami pięt w pośladki.

Typ sylwetki – klepsydra

Ten typ sylwetki charakteryzuje się proporcjonalną budową ciała. Ramiona są tu szerokie, klatka piersiowa rozbudowana, talia wyraźnie zaznaczona, a nogi pełne. Tkanka tłuszczowa rozkłada się dość równomiernie, ale tylko przy niewielkiej nadwadze. Gdy granica wagowa zostanie przekroczona, tłuszcz przy tym typie budowy ciała gromadzi się zwykle na ramionach.

[-------]

Panie z figurą klepsydry mogą jeść wszystko, prócz potraw smażonych, ale wszystko oczywiście w rozsądnych granicach. odchudzanie2Napoje słodzone powinniśmy odstawić, a w ich miejsce wprowadzić do naszego jadłospisu niegazowaną wodę mineralną.

Trening przy tym typie sylwetki to przede wszystkim pływanie, które pomoże równomiernie wysmuklić nogi i ramiona.

Typ sylwetki – jabłko

Jabłko charakteryzuje się szerokimi i zaokrąglonymi ramionami, szeroką klatką piersiową z wyraźnie zaznaczonymi piersiami. Talia jest słabo zarysowana, a brzuch dość wydatny. Nogi zaś są długie i smukłe. Tkanka tłuszczowa przy tym typie sylwetki odkłada się zwykle na brzuchu. Ten typ sylwetki częściej występuje u mężczyzn. U kobiet może pojawić się w okresie pomenopauzalnym, czego przyczyną jest ustanie produkcji żeńskich hormonów płciowych.

Przy typie sylwetki jabłko zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej. Należy wystrzegać się tłuszczów zwierzęcych i smażonych potraw. W menu powinny się znaleźć ryby, drób, nabiał, warzywa i owoce bogate w błonnik, m.in. jeżyny, porzeczki, morele i figi. Nie wolno łączyć w pokarmach tłuszczów i cukrów. Do picia najlepsza będzie niegazowana woda mineralna.

Idealny trening przy tym typie sylwetki to aerobic i jazda na rowerze, bo skutecznie pomagają zrzucić nadmiar tłuszczu z brzucha.

Kształtowanie zgrabnej sylwetki to trudne i wymagające zadanie. Systematyczne ćwiczenia i konsekwentna dieta są gwarancją skutecznego odchudzania i pozwalają uzyskać trwałe rezultaty. Zmiana nawyków żywieniowych i trening pomogą wymodelować sylwetkę, poprawić wygląd i utrzymać odpowiednią kondycję.

Zobacz także:

www.fit.pl