Według zasad i z szacunkiem, czyli jak parzyć herbatę

Nie każdy wie, że parzenie herbaty, to nie tylko włożenie torebki do kubeczka i zalanie jej wrząca wodą. Parzenie herbaty to specjalny ceremoniał znany i wymyślony kilkaset lat temu w Japonii
fit.pl
2010-11-25 00:00
Udostępnij
Według zasad i z szacunkiem, czyli jak parzyć herbatę
Tradycyjna ceremonia herbaciana odbywała się według ściśle określonych zasad, a cały ceremoniał parzenia i picia był swoistego rodzaju wewnętrznym przeżyciem. Dziś również może nim być. Żeby wydobyć odpowiedni smak, wyjątkowy aromat i właściwości, trzeba jednak umieć herbatę odpowiednio zaparzyć. Zwłaszcza, gdy jest to herbata o szczególnych właściwościach, jak biała, czy zielona.

herbatka1

Biała herbata to gatunek cieszący się niezwykłym uznaniem koneserów herbat. Nic dziwnego. Herbata powstaje z młodych pączków zrywanych wiosną.  Działa antystresowo, niweluje napięcia, wzmaga koncentrację i pobudza. Polecana zwłaszcza, dla osób pracujących „głową”. Jak ją zaparzyć, by potencjał twórczych pomysłów zamiast opadać, znacznie rósł? Do filiżanki wsypujemy łyżeczkę białej herbaty (na 200 ml wody), zalewamy przestudzoną wodą (około 70-85 C). Herbatę parzymy nawet do 10 minut.

Podobnie parzymy też herbatę zieloną - królową wśród herbat o leczniczych właściwościach. Obniża cholesterol, niweluje stres, spowalnia proces starzenia, a nawet zmniejsza zachorowania na raka. Podobnie, jak jej białą odmianę, herbatę parzymy przestudzoną wodą (70-90C), a do filiżanki sypiemy łyżeczkę herbaty na 200 ml wody. Herbatę parzymy około 1-3 minut. Parzona dłużej stanie się gorzka, tracąc swój smak i aromat. Ciepła herbata będzie znacznie lepiej smakowała zaparzona w specjalnie do tego przygotowanym czajniczku.

Według koneserów do parzenia naparu nadają się czajniczki ze wszystkich materiałów, z wyjątkiem plastikowych i ceramicznych. Te zmieniają bowiem smak herbaty. A najlepiej smakuje podawana w porcelanowych filiżankach.

Aby jednak poznać tajemnicę prawdziwych herbat nie wystarczy tylko posiąść wiedzy, jak ją parzyć. Żeby poznać smak, poczuć wyjątkowy aromat i przeżyć wspaniałą wewnętrzną przygodę warto czasem sięgnąć po produkty proponowane przez specjalistyczne sklepy i herbaciarnie. Takich, które oferują wysokogatunkowe herbaty i kawy w ostatnim czasie w naszym kraju jest coraz więcej, przykładem może być tutaj ogólnopolska sieć Czas na Herbatę. I choć ceny wysokogatunkowych produktów są w nich znacznie wyższe od tych proponowanych przez hipermarkety, to doznania, jakie możemy zafundować sobie dzięki gatunkowym i oryginalnym produktom są nieporównywalne.

Oprócz oszałamiającego asortymentu herbaciano kawowego można tu także nabyć wszelkie akcesoria do parzenia i przyrządzania naparów oraz dodatki urozmaicające. Kolorowe cukry, owoce w syropie, owoce kandyzowane, czy syropy w niebanalnych smakach wzbogacą herbaciano kawowe doznania. Udane zakupy to podstawa. Ale w dobrych sklepach można nie tylko zrobić fajne zakupy, ale także zdobyć cenne informacje, które pozwolą na intensywniejsze i głębsze poznanie aromatycznego świata naparów.

www.fit.pl