Wraz z nadchodzącą wiosną spędzamy coraz więcej czasu na świeżym powietrzu, ciesząc się piękna pogodą. Jednak więcej ruchu i słońca to też większe zapotrzebowanie na… wodę. Aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia warto urozmaicić nasze napoje. Tylko jak wybrać zdrową opcję, która będzie smaczną alternatywą dla wody? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
2019-06-05 00:00
Udostępnij
Wiosenne orzeźwienie

Pragnienie

Uczucie pragnienia jest bardzo ciekawym zjawiskiem dla naszego organizmu, ponieważ…  pojawia się, kiedy już jesteśmy odwodnieni! Dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili.  Najlepiej unikać tego stanu, pijąc dużo wody lub spożywając inne, zdrowe napoje regularnie w ciągu dnia. Ważna jest systematyczność i to, by ilość dostarczanych płynów rozłożyć na cały, aktywny dzień. Jeśli cały dzień nic nie piliśmy i będziemy chcieli nadrobić to wypijając 2 litry wody naraz nie przyniesie to zamierzonego efektu, gdyż „nadwyżka” zostanie wydalona przez organizm.

Ostrożnie z cukrem

Napoje smakowe mogą stanowić dobrą alternatywę dla zwykłej wody, kiedy nieszczególnie za nią przepadamy. Jeśli wiemy, że nie pijemy jej tyle ile powinniśmy, czyli ok. 6-8 szklanek dziennie, warto zastanowić się czym innym możemy nawodnić nasz organizm, jednocześnie mu nie szkodząc. Ważne, abyśmy byli świadomi, że dodatek białego cukru czy syropu glukozowo-fruktozowego oprócz tego, że jest niezdrowy, doprowadzi do skoku cukru w naszej krwi, co może spowodować wzmożony apetyt, nie wspominając o wysokiej kaloryczności, która może przyczynić się do wzrostu wagi. 

Z kolei bezkaloryczne słodziki takie jak aspartam, czy stewia mogą przyczynić do cukrzycy, chorób układu krążenia, czy problemów z sercem. Zdecydowanie lepszą alternatywą są napoje słodzone miodem, ponieważ ma on bogatszy skład odżywczy, i w którym dodatkowo znajdziemy aminokwasy, antyoksydanty, enzymy, minerały i witaminy.

Zdrowe alternatywy

Kiedy naturalna woda jest dla nas mało zachęcająca, a liczba przesłodzonych napojów przytłaczająca,  warto sięgnąć po ich zdrowe alternatywy. Wśród nich znajdziemy domowej roboty lemoniadę. Bardzo orzeźwiająca będzie ta przygotowana z cytrusami lub cynamonem. Fantastycznym dodatkiem mogą też okazać się liście mięty lub bazylii.

Jeżeli jednak jesteśmy poza domem, albo nie mamy sił na przygotowanie własnych napojów, warto zwrócić się ku zdrowym opcjom, które znajdziemy na sklepowych półkach. Przygotowana z myślą o najbardziej wymagających jest Lemoniada firmy Beelemon, która należy do zdrowych i pysznych alternatyw dla popularnych słodkich napojów. Jej podstawowa wersja zawiera tylko trzy składniki: zdrowy miód wielokwiatowy i soczyste, starannie wyselekcjonowane cytryny i… wodę.  Wyjątkowe proporcje tych składników przekładają się na niepowtarzalny, orzeźwiający smak! A brak sztucznych barwników, konserwantów, cukru i dodatków typu E sprawia, że korzystamy w pełni z tego, co oferuje nam natura, w pyszny sposób nawadniając nasz organizm. Oprócz klasycznej wersji do wyboru mamy  jeszcze dwie wersje lemoniady: wzbogaconą o czerwoną pomarańczę z imbirem lub  jabłko i cynamon.

Sięgając po naturalne składniki najlepiej wspieramy nasze ciało i umysł. Pijąc regularnie i dbając o to, by w zdrowy sposób nawodnić nasz organizm, dostarczamy mu to co najlepsze. Dlatego też warto czytać skład napojów, abyśmy dokonali świadomego wyboru! Jeśli jednocześnie możemy rozpieszczać nasze kubki smakowe – oznacza to sukces na całej linii.