Popularne napoje prowadzą do alkoholizmu!

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie sięgają po alkohol lub inne substancje częściej niż inni? Jakie czynniki wpływają na podatność na nałogi? Jednym z czynników może być obserwowanie picia alkoholu przez opiekunów w dzieciństwie, co potencjalnie zwiększa skłonność do sięgania po alkohol. Jednak to tylko część zagadki.
2023-11-20 00:00
Udostępnij
Popularne napoje prowadzą do alkoholizmu!

Ostatnie badania ujawniają, że pewien popularny napój spożywany w dzieciństwie i wieku nastoletnim może przyczyniać się do zwiększonej skłonności do picia alkoholu w przyszłości. Badacze z Seoul National University przeprowadzili badania na dzieciach w wieku 9-10 lat, odkrywając powiązania między popularnymi napojami a późniejszym spożywaniem alkoholu. Okazuje się, że chodzi o energetyki, które nie są ograniczone wiekiem sprzedaży i są łatwo dostępne dla dzieci.

Choć niektórzy ludzie mogą pić alkohol w dużych ilościach i nie popadać w uzależnienie, u innych nawet niewielkie ilości mogą wywołać zmiany w mózgu. Dzieci, wychowywane w rodzinach z problemem alkoholowym, mogą mieć zwiększone ryzyko uzależnienia. Dodatkowo, nadmierne spożywanie napojów energetycznych może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, problemy ze snem czy wzrost poziomu cukru we krwi.

Naukowcy w swoich badaniach opublikowanych w "Substance Use & Misuse" zwracają uwagę, że nastolatki pijące dużo energetyków mają wyższe ryzyko sięgnięcia po alkohol i marihuanę. Energetyki, zawierające kofeinę, taurynę, cukier i inne dodatki, choć mają zapewniać energię i poprawiać czujność, mogą mieć niepożądane skutki przy nadmiernym spożyciu.