fit.pl mobile logo

Wszechstronna cukinia

Z wyglądu przypomina wyrośniętego ogórka. Warto ją poznać i docenić z racji jej szczególnych walorów dietetycznych oraz wszechstronnego zastosowania w kuchni

Cukinia (Cucurbita pepo L) to warzywo z rodziny dyniowatych. Jej jadalną częścią jest jagoda o maczugowatym lub cylindrycznym kształcie oraz... kwiaty, które faszerowane i panierowane stanowią przysmak znany Włochom i Grekom. Rozmiary cukinii są bardzo zróżnicowane – długość owoców w zależności od fazy dojrzałości wynosi od 8-65 cm. Polska nazwa cukinii nawiązuje do języka włoskiego – po włosku cukinia to zucchina, czyli mała dynia.

Niewymagająca i bezpieczna

Cukinia jest warzywem mało wymagające w uprawie, stąd z powodzeniem można hodować ją nawet w przydomowych ogródkach. Jedynym warunkiem jest żyzna gleba. Stosunkowo prosta uprawa przyczynia się do tego, że warzywo można bez problemu zakupić o każdej porze roku. Najsmaczniejsze cukinie są jednak latem i wczesną jesienią, a więc wtedy, gdy dostępne są okazy krajowe, dojrzewające w naturalnych warunkach, przy dostępie do promieni słonecznych. Ogromną zaletą cukinii jest to, że nie kumuluje metali ciężkich ani azotanów. Dzięki temu warzywo to uznawane jest za ekologiczne i bezpieczne – znajduje zastosowanie między innymi w żywieniu małych dzieci, wymagających największej troski o jakość i bezpieczeństwo zdrowotne podawanych posiłków.

Cukiniowe wartości

Cukinia w 95% składa się wody, co przekłada się na jej niską kaloryczność. 100 g warzywa dostarcza zaledwie 15 kcal, które pochodzą głównie z węglowodanów złożonych oraz niewielkich ilości białka. Podobnie jak wszystkie warzywa cukinia jest źródłem błonnika pokarmowego, potasu oraz witaminy C. Potrawy z cukinii mogą stanowić także istotne źródło magnezu oraz kwasu foliowego – witaminy z grupy B, która jest szczególnie ważna w żywieniu kobiet w ciąży oraz karmiących. Zaletą cukinii jest jej lekkostrawność. Osobom będącym na diecie polecana jest w szczególności cukinia gotowana i duszona, która w najmniejszym stopniu obciąża przewód pokarmowy.

Cukiniowe specjały

Najsmaczniejsze są młodziutkie cukinie o długości 15-25 centymetrów. Posiadają one szczególnie delikatną skórkę i miąższ, w którym są bardzo subtelnie zaznaczone gniazda nasienne. W miarę dojrzewania gniazda nasienne twardnieją i przekształcają się w dobrze wyczuwalne pestki, które podczas przygotowywania dania trzeba z warzywa usuwać.

Cukinię, podobnie jak ogórka, można jadać na surowo pokrojoną w cienkie paski oraz jako składnik surówek. Oprócz tego może być ona składnikiem dań gotowanych, duszonych, pieczonych oraz smażonych. Z racji tego, że cukinia posiada subtelny smak, nie wpływa znacząco na zmianę smaku potraw, które się nią wzbogaca. Cukinię najczęściej wykorzystuje się podczas przyrządzania leczo oraz gulaszów, ale zastosowanie jej jest znacznie szersze. Z powodzeniem można ją dodawać do zup, bigosu, a nawet wypieków. Średniej wielkości okazy, po wydrążeniu pestek można faszerować i zapiekać. Dodatek tartej cukinii do placków ziemniaczanych sprawia, że po usmażeniu są one delikatniejsze, pulchniejsze oraz mniej kaloryczne. Owoce cukinii oprócz spożycia w stanie świeżym, wykorzystywane są również do produkcji mrożonek i konserw warzywnych. Poza tym cukinia doskonale nadaje się do marynowania i kiszenia.

dr Joanna Anna Walczak
dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl