fit.pl mobile logo

Zdrowe śniadanie w okresie jesienno-zimowym

Zdrowe śniadanie jest bardzo ważnym elementem poranka – zdecydowanie warto o nie zadbać i rozpocząć dzień porządnym zastrzykiem energii! Choć według badań, przeprowadzanych m.in. przez Kantar, większość Polaków jada śniadania, to często są one robione w pośpiechu i w niekoniecznie pożywnych wersjach. Są to np. kanapki z wysokoprzetworzonego pieczywa z dodatkiem masła, słabej jakości wędliny i plasterka pomidora. Istnieją jednak sposoby na wysokiej jakości śniadania, których przygotowanie jest szybkie i łatwe

Oczywiście, mogą nim być wspomniane kanapki. Użyjmy pełnoziarnistego pieczywa, posmarujmy hummusem, pastą warzywną czy twarożkiem, a do tego dobrej jakości wędlina, ser lub tofu i duża ilość warzyw. Innym świetnym pomysłem są opcje na słodko - owsianka, jaglanka, granola czy musli z dodatkiem smacznych i zdrowych składników, takich jak różnorodne orzechy, jogurty oraz świeże i mrożone owoce. O ile o wartości spożywania warzyw i owoców mówi się dużo, o tyle rzadziej wspominamy o tym, że warto zadbać o codzienną porcję orzechów w swojej diecie. Są one źródłem wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów, a dzięki potencjałowi przeciwzapalnemu spowalniają proces starzenia się, hamują powstawanie komórek nowotworowych oraz poprawiają lipidogram obniżając poziom tzw. "złego", a podnosząc poziom "dobrego" cholesterolu. Co więcej, chronią przed rozwojem otyłości i chorób krążenia, a także wpływają pozytywnie na układ odpornościowy czy stan naszej skóry.

Niesprzyjająca deszczowa pogoda i niewielka ilość światła słonecznego w jesienno-zimowych miesiącach może przyczynić się do zahamowania naszej aktywności fizycznej, pogorszenia jakości diety, a co za tym idzie – obniżenia nastroju. Warto więc w tym czasie szczególnie zadbać o zdrowe nawyki, co wspomoże wydzielanie m.in. hormonów szczęścia. To szczególna grupa hormonów, należą do niej endorfiny, serotonina czy dopamina. Odpowiadają za poprawę humoru, odczuwanie radości i pozytywnych emocji, błogostanu, satysfakcji, a także uśmierzają ból. Możemy samodzielnie pobudzać organizm do ich wytwarzania. Najlepszymi metodami są aktywność fizyczna, śmiech, relaks, ale również jedzenie!

Wpływ diety na nasze samopoczucie i pracę mózgu jest ogromny. Konieczne jest zadbanie o podstawy zdrowego talerza. Istotne będą tutaj np. źródła błonnika (pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, strączki, warzywa i owoce), fermentowany nabiał (jogurty, maślanki, kefiry), kwasy omega-3 (obecne w tłustych rybach morskich, ale również orzechach i nasionach), produkty dostarczające magnezu (czekolada, kakao, pestki, orzechy) czy też selenu (orzechy, ryby i owoce morza). Z produkcją endorfin kojarzą się szczególnie czekolada gorzka i kakao, które są dodatkowo świetnym źródłem polifenoli, a także pikantne produkty i przyprawy, np. papryczki chilli. Substancja odpowiedzialna za ostry smak, kapsaicyna, ma działania przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Aktywuje ona receptory bólowe, co z kolei pobudza wytwarzanie endorfin w celu złagodzenia negatywnych odczuć.
Wspomniana wcześniej czekolada może być idealnym dopełnieniem zdrowej bazy do owsianki, jaglanki czy granoli. Ostre przyprawy z kolei wspaniale sprawdzą się przy daniach głównych, takich jak np. burgery z płatkami chilli czy kiełbaski z pieprzem. Zdecydowanie warto zadbać o zdrową dietę i produkty wzmacniające produkcję hormonów szczęścia przy każdym posiłku - chłodne i pochmurne dni nabiorą więcej kolorów!

Natalia Dziok, dietetyczka i ekspertka marki OneDayMore

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl