fit.pl mobile logo

Zielona kawa – cudowny specyfik na odchudzanie?

Zielona kawa staje się coraz bardziej popularna, bo powszechnie uważana jest za specyfik przyśpieszający odchudzanie. Czy naprawdę działa w ten sposób i czym różni się od normalnej?

Zieloną kawę od czarnej różni nie tylko kolor...

 

Czarna kawa to napój kontrowersyjny. Część dietetyków przestrzega przed nią jak przed ogniem, bo odwadnia, wypłukuje z organizmu składniki mineralne i niszczy aparaty szczoteczkowe na mikrokosmkach w jelicie. Inni zachwalają bogactwo antyoksydantów i działanie przeciwrakowe. Jeszcze większe kontrowersje budzi zielona kawa.

Zielona kawa kontra czarna kawa

Zielona kawa to niepoddane obróbce owoce dowolnego gatunku kawowca. Zerwane prosto z krzaka, zamiast do palarni, trafiają do firm produkujących suplementy diety lub do docelowego klienta. Ten może sam poddać ziarna procesowi palenia lub wykorzystać odchudzającą moc jeszcze zielonej kawy.

Sekretem jest kwas chlorogenowy (ACG), opóźniający przyswajanie cukrów i zapobiegający magazynowaniu ich w postaci tłuszczu. Dodatkowo zielona kawa bogata jest w antyoksydanty i wspomaga proces oczyszczania organizmu. Brzmi pięknie, a różnice w smaku?

Proces palenia kawy nadaje jej charakterystycznego aromatu, ale też niszczy większość wartościowych składników, w tym ACG. Niepalone ziarna mają cierpki smak, a przygotowany z nich napar pozbawiony jest typowego dla kawy aromatu. Niewiele osób gustuje w takim napoju. Zielona kawa stosowana jest za to jako suplementy diety.

Naukowe dowody

Fenomenem zielonej kawy zajęli się badacze z dwóch włoskich szpitali - San Antonio oraz Santa Margarita. Przez osiem tygodni analizowali wagę osób przyjmujących regularnie ekstrakt z zielonej kawy oraz tych, którzy otrzymywali placebo. Okazało się, że przez cały okres badania osoby korzystające z zielonej kawy schudły średnio o 3 kg więcej. Trzeba zaznaczyć jednak, że obie grupy przestrzegały ścisłej diety 1200 kalorii. To głównie ona była przyczyną szybkiej utraty kilogramów.

Zielona kawa może wspomagać więc proces odchudzania i działać jak katalizator. Nie ma jednak dowodów na to, że sama jest czynnikiem odchudzającym. Dlatego producenci preparatów z zielonej kawy zalecają także stosowanie diety i aktywność fizyczną np. w formie fitnessu.

Niestety, leżąc na kanapie i popijając samą zieloną kawę lub przyjmując zawierające ją suplementy diety, samoczynnie nie schudniemy. To byłoby zbyt proste… Odchudzanie wymaga od nas wysiłku.

www.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl