fit.pl mobile logo

6 zasad komponowania prawidłowej diety rocznego dziecka

Zbilansowana dieta małego dziecka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Po 1. urodzinach junior nadal bardzo szybko rośnie i jest pełen energii – by jej nie zbrakło, potrzebuje urozmaiconych posiłków, które dostarczą mu ważne składniki odżywcze. Jak komponować codzienny jadłospis dziecka, aby odpowiedzieć na wielkie potrzeby jego małego brzuszka? Oto 6 zasad, o których trzeba pamiętać!

1. Komponuj menu dopasowane do potrzeb

Organizm małego dziecka jest bardzo delikatny i wrażliwy, dlatego jego dieta nadal powinna się różnić od menu mamy czy taty. Dziecko po 1. roku życia potrzebuje znacznie więcej witaminy D i wapnia w (przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż starsi członkowie rodziny. Zapewnienie odpowiedniej ilości tych składników odżywczych w codziennym jadłospisie może się okazać dla opiekunów nie lada wyzwaniem. W układaniu diety małego dziecka pomocny może okazać się opracowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia udział grup produktów pokazanych w ilościach porcji w menu dziecka po 1. roku życia.

2. Pamiętaj o stałych porach jedzenia

Małe dziecko powinno otrzymywać około 4-5 posiłków każdego dnia – 3 podstawowe (śniadanie, obiad i kolację) oraz 1-2 uzupełniające (drugie śniadanie i/lub podwieczorek). Najlepiej, żeby były to niewielkie porcje, podawane co około 3-4 godziny[1]. Najlepiej, aby junior jadł w tym samym czasie, co pozostali członkowie rodziny – wtedy chętniej zje i wyrobi sobie nawyk wspólnego jadania posiłków.

3. Wprowadzaj nowości!

Komponując jadłospis dla juniora, należy podawać mu zróżnicowane produkty zawierające kluczowe składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednocześnie trzeba pamiętać, że roczne dziecko nie może jeść wszystkich dań z dorosłego stołu. Nowe posiłki należy wprowadzać stopniowo i ostrożnie, obserwując przy tym reakcję malucha. Dziecko po 1. urodzinach każdego dnia staje się coraz bardziej zaradne, więc nauka samodzielnego jedzenia będzie dla niego ciekawym doświadczeniem.

4. Mleko przede wszystkim

Chociaż dieta dziecka po 1. roku życia staje się coraz bardziej różnorodna, to niezmiennie jej ważnym elementem powinno być mleko, i produkty mleczne. Eksperci zalecają, aby w codziennej diecie małego dziecka pojawiły się dwie porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i 1 porcja produktów mlecznych[2]. Warto przy tym pamiętać, że mleko krowie nie jest zalecane w diecie najmłodszych w nadmiernych ilościach, nie jest bowiem dobrym źródłem ważnych składników odżywczych, takich jak witamina D, wapń czy żelazo, których junior potrzebuje znacznie więcej niż jego rodzice. Jednocześnie zbyt wczesne i nadmierne podawanie mleka krowiego małemu dziecku może przynieś negatywne skutki. Np. nadmiar białka w młodym organizmie obciąża jego nerki i wątrobę oraz zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy czy otyłości.

5. Odpowiadaj na potrzeby małego brzuszka

Dziecko po 1. roku życia nadal intensywnie się rozwija – jest to też okres, w którym nabywa wiele nowych umiejętności. Jest również bardziej aktywne i odbiera więcej różnorodnych bodźców, tym samym poświęca więcej uwagi – dla tak młodego organizmu to duży wysiłek. To dlatego jego organizm potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosły – np. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia oraz żelaza[3]. Jak to wszystko zmieścić w tak małym brzuszku? Z pomocą przychodzi Bebiko Junior 3 NutriFlor+[4] – już dwa kubki tego mleka modyfikowanego dziennie pomagają uzupełnić dietę małego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju, ponieważ dostarczają:

  • 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo,
  • 80% zalecanego dziennego zapotrzebowania  na witaminę D,
  • 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[5].

6. Zwróć uwagę na to, co podajesz

Prawidłowa dieta jest kluczowa dla wsparcia rozwoju młodego organizmu. Równie ważna jest jakość produktów, jakie podajemy roczniakowi. Młody organizm wciąż dojrzewa, a jednocześnie jest bardzo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Dlatego istotne jest, aby wybierane dla niego produkty były bezpieczne i pochodziły z zaufanych źródeł.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl