Tuż po porodzie, każda kobieta chce mieć pewność i czuć radość z seksu. Żadna kobieta zaraz  po ciąży nie jest gotowa na kolejne macieżynstwo, także organizm potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Jeśli decydujesz się nie na współżycie, zaplanuj także odpowiednią metodę antykoncepcyjną, bezpieczną dla Ciebie, a jeśli karmisz piersią, także dla Twojego malucha  
fit.pl
2010-07-28 00:00
Udostępnij
Antykoncepcja po ciąży
contraceptive-myths s600x600Antykoncepcja a karmienie piersią


Podczas ciąży a także podczas karmienia kobieta pozostaje pod wpływem hormonu zwanego prolaktyną, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie mleka. Hormon ten hamuje produkcje estrogenu i progestagenu odpowiedzialnych za rozwój komórki jajowej i jajeczkowania. Dlatego, kiedy karmisz, organizm naturalnie wytwarza mechanizmy obronne.

Jednakże wahania hormonów, zły stan zdrowia nieodpowiednia dieta, oraz dokarmianie dziecka mogą zaburzyć pracę hormonów  a wtedy ryzyko ponownej ciąży jest większe, gdyż okres niepłodności może się skrócić nawet do 3 miesięcy.


Tabletki w czasie karmienia?


Do tej metody możesz wrócić dopiero po zakończeniu karmienia. W tym czasie lekarz może zalecić jedynie tabletkę z jednym hormonem progestagenem, przenika on wprawdzie wraz z mlekiem do organizmu dziecka, ale niewielkie jego ilości nie szkodzą dziecku.


Zastrzyk


Kobieta po porodzie może zastosować zastrzyk antykoncepcyjny, ale dopiero po upływie 6 tygodni. Zastrzyk nie ma wpływu na dziecko i można go stosować podczas karmienia piersią. Nie można z niego jednak zrezygnować w trakcie kuracji. Pełna płodność wraca dopiero po 3 miesiącach od przyjęcia ostatniej dawki.


Metody mechaniczne:


Kobieta po urodzeniu może korzystać także z wkładki wewnątrzmacicznej, ale powinna także odpowiednio dobrana i skonsultowana z lekarzem. Wkładka bywa jednak niebezpieczna dla zdrowia kobiety, może powodować stany zapalne miednicy mniejszej i doprowadzić do stałej niepłodności.
 

Najlepszą i bezinwazyjną ochroną, która nie ma wpływu na dziecko i jest bezpieczna dla zdrowia mamy, jest prezerwatywa.
 

www.fit.pl