fit.pl
2006-11-28 00:00
Udostępnij
Ćwicz razem z dzieckiem
Domowe ćwiczenia nie muszą stać się ciężkim codziennym obowiązkiem. Można połączyć przyjemne z pożytecznym. Ćwiczenie z dzieckiem to wartościowe, wspólne spędzanie czasu. Rodzice, kierując treningiem, bawią się z maluchem, ale jednocześnie świadomie kontrolują pracę własnych mięśni. Korzyści odnosi oczywiście także dziecko - codzienna porcja ruchu ma wpływ na kształtowanie jego sylwetki, ale także wyrabianie nawyków ćwiczenia. Czym skorupka za młodu...

cwicz z dzieckiem 01

Mama i dziecko siadają naprzeciwko siebie (na odległość wyprostowanych rąk) w dużym rozkroku. Turlając po ziemi, podają sobie piłkę. Jednocześnie rozciągając mięśnie grzbietu, ramion i nóg.

cwicz z dzieckiem 02
Mama staje na ugiętych kolanach i chwyta dziecko na dłonie i nadgarstki. Maluch wspina się po nogach mamy, może wejść nawet na klatkę piersiową.

cwicz z dzieckiem 09
Mama leży na plecach, dziecko na brzuchu - na jej piszczelach. Oboje mają wyciągnięte palce. Mama unosi i opuszczcza łydki.

cwicz z dzieckiem 04
Dziecko opiera się swobodnie na piłce, aby ją zablokować w jednym miejscu. Mama opiera się na niej całymi stopami. Dłonie wzdłuż ciała. Mama unosi i opuszcza biodra w czasie ćwiczenia nie opuszczajàc ich na podłogę.

cwicz z dzieckiem 05
Ćwiczenie do wykonania raczej dla ojców. Dziecko układa się na plecach i obejmuje rodzica za szyję. Ten z kolei robi pompki. Jeśli ćwiczenie jest zbyt trudne, opuszczamy klatkę piersiową tylko w granicach własnych możliwości.

cwicz z dzieckiem 06
Mama i dziecko układają się na plecach i unoszą do góry wyprostowane nogi tak, aby stykać się pośladkami, udami i łydkami. Podają sobie ręce i spoglądają
na siebie raz z jednej, raz z drugiej strony nóg.

cwicz z dzieckiem 07
Mama i dziecko siadają naprzeciwko siebie w rozkroku. Dla utrzymania równowagi podpierają się rękami za plecami. Stopami podają sobie piłkę.


Mama siada w rozkroku z ugiętymi kolanami. Dziecko opiera się całym ciężarem ciała na jej rękach. Mama ugina się pod ciężarem pociechy, aż opadnie całkiem
na podłogę. Unosi się z powrotem, wypychając dziecko.

cwicz z dzieckiem 03
Dziecko leży na plecach rodzica. Mama w klęku podpartym prostuje w kolanie i opuszcza (nie dotykając kolanem do podłogi) nogę.

cwicz z dzieckiem 10
Układamy dziecko na piłce na brzuchu. Turlamy piłkę do przodu i to tyłu. Ciało
dziecka powinno być wyprostowane jak struna.

cwicz z dzieckiem 11
Mama i dziecko opierają całe stopy na piłce. Oboje unoszą i opuszczają biodra
podpierając tułów na łopatkach.

[-------]

Rady:

Radzi Aleksandra Zarębska - Warto ćwiczyć nawet z niemowlakiem, jak najszybciej po porodzie. Takie ćwiczenia polegają głównie na podnoszeniu i przytulaniu dziecka, jednak pomagają matce odzyskać formę po porodzie.
Starsze dziecko, w wieku przedszkolnym, wymaga aktywizacji poprzez ćwiczenia połączone umiejętnie z zabawą. Warto wymyślić opowieść, która zachęci dziecko do odpowiedniego poruszania się.
Trening z dzieckiem może skupić się głównie na ćwiczeniu dziecka lub matki. Moga tez skupiać się równo na obojgu uczestników. Ważne, aby delikatnie kontrolować sytuację. Taki trening nie może być tylko zabawą, ale choć trochę efektywnym ćwiczeniem.

Pamiętaj:
  • Odchudzaniu służy średnio intensywny, długotrwały ruch.
  • Trening musi być poprzedzony rozgrzewką, najlepiej stretchingiem. Rozciąganie jest także doskonałym sposobem na wyciszenie po treningu i zapobieganie bolesnym zakwasom.
  • Ćwiczenia wzmacniające uda i pośladki najbezpieczniej jest wykonywać w klęku podpartym na przedramionach.
  • Najlepiej wykonać ćwiczenia w trzech seriach po dowolnie dobraną liczbą powtórzeń. Między seriami należy zmienić pozycję ćwiczenia na 15 - 20 sekund.
  • Ruchy wykonujemy wolno.
  • Eliminujmy zbędne ruchy w odcinku szyjnym kręgosłupa, takie jak zadzieranie głowy w klęku, ciągnięcie głowy splecionymi dłońmi podczas ćwiczeń mięśni brzucha.
  • Ćwiczenia poprawiające sylwetkę to nie tylko codzienna gimnastyka, ale także wybrana, ulubiona forma ruchu. Może to byç jazda konna, windsurfing, jazda na rowerze, gra w siatkówkę, jogging.

Aleksandra Zarębska
Źródło: Dziennik Bałtycki