Zdrowie i prawidłowo rozwijające się niemowlę to szczęście rodziców, by jednak wspomóc jego naturalny rozwój psychoruchowy warto podczas zabawy oraz codziennej pielęgnacji masować i ćwiczyć napięcie mieśni małego człowieka  
fit.pl
2012-04-27 00:00
Udostępnij
Gimnastyka dla niemowlaka
cwiczenia niemowlakNiemowlę podczas każdego wyciągania, poruszania w łóżeczku oraz kąpieli zażywa odpowiedniej dawki ruchu, jednakże w niektórych przypadkach (np. opóźnienie ruchowe, nieprawidłowe napięcie) istnieje konieczność zastosowania ćwiczeń i masaży wspomagających rozwój dziecka.


Dzieci z poważnymi problemami ruchowymi powinny być pod stałą opieką lekarza oraz masażysty dziecięcego, który wraz z rodzicami będzie czuwał nad prawidłowymi ćwiczeniami, korygującymi poszczególne wady.


Zdrowe dzieci także powinny ćwiczyć, gimnastyka dla niemowląt jest jak najbardziej wskazaną formą aktywności, zwłaszcza, że maluchy rozwijają się szybko a często nieprawidłowe ułożenie ciała lub urazy mogą przyczynić się do wielu poważnych dysfunkcji.


Przed przystąpieniem do gimnastyki malucha warto zastosować się do kilku zasad:


 - przystępując do ćwiczeń ruchowych, pamiętajmy, by dziecko nie miało skrępowanych ruchów, było rozluźnione oraz a gimnastyka była dopasowana do jego umiejętności i postępów,;


 - ćwiczenia ruchowe powinny być dla dziecka radosną zabawą, dlatego przystępując do ćwiczeń my również musimy być nastawieni an rozluźnienie i zabawę;

 - protest i płacz dziecka powinien być sygnałem, że ćwiczenie są zbyt trudne lub po prostu nie ma na nie ochoty, pamiętajmy nic na siłę!

 - nie wolno wykonywać ćwiczeń z dzieckiem, do których jeszcze nie dojrzało: np. uczyć chodzić, gdy jeszcze nie radzi sobie z wstawaniem, siedzieć, gdy jeszcze nie trzyma mocno głowy. Zabawy ruchowe powinny być dostosowane do umiejętności i możliwości malucha;

[-------]


na brzuszku - ćwiczenia ruchowe powinny być wykonywane przed lub po kąpieli, nie przed jedzenie i po. miejscem najlepszym dla ruchowych zabaw powinna być twarda powierzchnia: np. stół nakryty miękkim kocem szeroki przewijak, czy łóżko z twardym materacem ;


 - ruchy powinny być łagodne i spokojne;


Przykłady ćwiczeń dziecka w I kwartale życia:


1.Warto kłaść dziecko 2/3 razy dziennie na brzuszku (przed posiłkiem, czy po przewijaniu) na kilka minut. Podczas tego ćwiczenia obserwujemy jego głowę, czy to ćwiczenie jest dla niego zbyt trudne lub sprawia mu ból, mobilizując dziecko do unoszenia głowy można pokazywać mu zabawkę, zachęcać głosem, dźwiękami.


2.Podczas przewrotów na brzuszku można naturalnie wykorzystać reakcje ruchowe dziecka. W tym celu możemy przy zgiętych nóżkach dziecka podpierać je dłońmi. Maluch naturalnie czując przeszkodę, będzie się odpychać nóżkami, pełzając.


3.By ćwiczyć siłę podnoszenia głowy, podnieś dziecko na rękach, podtrzymując jego pośladki i plecy, a zaobserwujesz jego próby podtrzymania głowy (należy jednak kontrolować, by dziecko nie odchylało ją zbyt mocno).


4.Należy także kłaść dziecko na bok i pomagać oraz zachęcać do przewrotów na plecy.


5.Można również podawać do ręki dziecka zabawkę, dotykając zgiętych palców ściśniętej dłoni, aż dziecko samo otworzy ją i obejmie.

www.fit.pl